Yellen: OPEC+ atağı global büyüme için olumlu değil

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin Mayıs itibarıyla petrol üretiminde kesintiye gitme kararının “yapıcı olmayan” bir hareket olduğunu belirterek, hareketin global büyüme için olumlu olmadığını söyledi.

Yellen, Yale Üniversitesi’nde katıldığı bir aktiflik sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, OPEC+ kümesinin Mayıs itibarıyla petrol üretiminde günlük 1 milyon varili aşkın kesintiye gitme kararını değerlendirdi.

Kararı “yapıcı olmayan” bir aksiyon olarak nitelendiren Yellen, “Açıkçası, global büyüme için olumlu değil ve enflasyonun aslında yüksek olduğu bir vakitte meçhullüğü ve yükü artırıyor” diye konuştu.

Yellen, kelam konusu hareketin fiyatlara tesirinin ne olacağından şimdi emin olmadığını söz ederek, bunu değerlendirmek için biraz daha vakte gereksinim olduğunu lisana getirdi.

Benzin fiyatlarının geçen yılki doruklarından düşmesinin enflasyonu sınırlamaya yardımcı olduğuna işaret eden Yellen, bu eğilimin bilakis çevrilmesinin ziyanlı olacağını kaydetti.

Yellen, Rus petrolüne uygulanan 60 dolarlık varil başına fiyat hududuna ait ise üretim kesintisi planını, hudut üzerinde tesire sahip olacak değerli bir faktör olarak görmediğini söyledi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.