Yaptırımlar hafiflemişti: Venezuela petrol devi ile muahede imzalandı

Venezuela Petrol Bakanı Tareck El Aissami, Twitter hesabındaki paylaşımda, Chevron’un Venezuela Lideri Javier La Rosa ile “başarılı bir çalışma toplantısı” gerçekleştirdiğini belirterek, şirketin 2023’te ülkedeki 100. yılını kutlayacağını kaydetti.

Aissami, “Önümüzdeki birkaç saat içinde, her vakit yaptığımız üzere, Anayasa ve öteki Venezuela yasalarında belirlenen kurallarda, karma şirketlerin gelişimi ve petrol üretimini teşvik edecek kontratları imzalayacağız.” sözünü kullandı.

Ülkenin ekim ayında günde 717 bin varil petrol ürettiğini hatırlatan Aissami, hükümet olarak bunun gayelerinin çok altında olduğunu ve muahededen sonra yıl sonunda günde 2 milyon varil petrol üretimine ulaşmak istediklerini anlattı.

VENEZUELA YAPTIRIMLARI

ABD tarafından 27 Kasım’da yapılan açıklamada, Venezuela’da tarafların muahedesine takviye için petrol yaptırımlarını hafifletme kararı alındığı duyurulmuştu.

ABD Hazine Bakanlığının, mutabakata dayanak için petrol devi Chevron’a Venezuela petrollerini çıkarılması konusunda sonlu halde müsaade verdiği bildirilmişti.

Konu hakkında ismini açıklamadan gazetecilere bilgi veren üst seviye ABD’li bir yetkili, yaptırımların hafifletilmesinin idarenin Rusya-Ukrayna savaşının akabinde global güç üretimini artırma eforlarıyla kontaklı olmadığını ve global güç fiyatlarını etkilemesinin beklenmediğini kaydetmişti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.