Venezuela’dan petrol devi ile mutabakat

Venezuela Petrol Bakanı Tareck El Aissami, Twitter hesabındaki paylaşımda, Chevron’un Venezuela Lideri Javier La Rosa ile “başarılı bir çalışma toplantısı” gerçekleştirdiğini belirterek, şirketin 2023’te ülkedeki 100. yılını kutlayacağını kaydetti.

Aissami, “Önümüzdeki birkaç saat içinde, her vakit yaptığımız üzere, Anayasa ve öteki Venezuela yasalarında belirlenen kaidelerde, karma şirketlerin gelişimi ve petrol üretimini teşvik edecek kontratları imzalayacağız.” tabirini kullandı.

Ülkenin Ekim ayında günde 717 bin varil petrol ürettiğini hatırlatan Aissami, hükümet olarak bunun amaçlarının çok altında olduğunu ve mutabakattan sonra yıl sonunda günde 2 milyon varil petrol üretimine ulaşmak istediklerini anlattı.

Yaptırımlar 27 Kasım’da hafifletilmişti

ABD tarafından 27 Kasım’da yapılan açıklamada, Venezuela’da tarafların mutabakatına dayanak için petrol yaptırımlarını hafifletme kararı alındığı duyurulmuştu.

ABD Hazine Bakanlığının, mutabakata dayanak için petrol devi Chevron’a Venezuela petrollerini çıkarılması konusunda sonlu halde müsaade verdiği bildirilmişti.

Konu hakkında ismini açıklamadan gazetecilere bilgi veren üst seviye ABD’li bir yetkili, yaptırımların hafifletilmesinin idarenin Rusya-Ukrayna savaşının akabinde global güç üretimini artırma uğraşlarıyla kontaklı olmadığını ve global güç fiyatlarını etkilemesinin beklenmediğini kaydetmişti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.