Varil Petrol Nedir? 1 Varil Kaç Litre Hacmi Temsil Eder?

1 Varil Petrol Kaç Litre?

Varil Petrol tanımı ülkemizde Serbest Piyasa Kurulu (SPK)’nın verdiği ölçülerle ifade ediliyor. 1 Varil Kaç Litre ? Sorusuna SPK’nın verdiği ölçülerde 42 galon olarak geçer. O da 159 litreye tekabül eder. Ham petrol türlerinin tümünde bu tanım ve ölçüler geçerlidir.

Brent Petrol Varili Kaç Litre Ölçüye Denk Gelir?

Brent Petrol Varili Kaç Litre ölçüye denk geldiğinin cevabı, ham petrol ölçüsü ile aynıdır. Tüm ham petrol türlerinin 1 varili 42 galona eşittir. 42 Galon Brent Petrol ise 159 LT ölçüye denk gelir. Standart bbl ‘nin hacmi her zaman 42 U.S. gallon (galon) veya metrik hesap üzerinden ifade edersek, 158.987 litredir. 1 Mbbl ise 1000 bbl ölçüye eşittir. Bu ölçüler ister demir varil isterse plastik varil kullanılsın yinede değişmez.

Aslında iş sahasında kullanılan varil türleri çok fazladır. Varil kelimesi fıçı olarakta kullanılır. Kuru fıçılar, sıvı fıçılar (İngiltere bira fıçısı veya ABD bira fıçısı gibi) yada petrol fıçıları bunlara örnek olarak gösterilebilir. Varil kelimesi orta çağdan gelir. O dönemden beri kullanılan bu terim hala bile günümüzde kullanılır. Özellikle petrol ve inşaat işlerinde çok fazla tercih edilir.

Brent Petrol Varilinin Tarihçesi

Brent Petrol için kullanılan varilin tarihi aslında varil kavramının tarihi ile aynıdır. 1483’ten 1485’e kadar İngiltere Kralı III. Richard, şaraplar için 84 galonluk bir fıçı ile 42 galonluk bir fıçı olmak üzere iki tür varille tanımlamıştır. 42 galonluk fıçı su geçirmez katmanı 1700’e kadar İngiliz kolonilerinde yılan balığı, somon balığı, ringa balığı, melas, şarap, balina yağı ve diğer bir çok mal ve ürünün nakliyesi için standart bir kap haline getirmişti. 1776’daki Amerikan Devrimi’nden sonra da Amerikalılarda aynı varili kullanmaya başlar.

1 Varil Petrol Kaç Litre? Brent Petrol Kaç Litre?

1 varil petrol kaç litre ve brent varil karşılığı ne kadar olur? Normal varil 188,98 litredir. 0,9 yoğunluk ile çarpıldığında 1 varil 170,08 Kg a denk geliyor. 5,88 yani yaklaşık 6 varil petrol 1 tona eşittir. Bir varil petrol ise 159 litreye eşittir. Yine yoğunluk ile çarpıldığında 143,1 Kg olur. Onun da 6,98’i yani 7 varili 1 tona eşit olur.

Petrol Neden Varil ile Hesaplanır?

Hem su hem de petrol ile birlikte aslında birçok yiyecek ve içecek için varil kullanılır. Farklı renklere sahip ve standart bir boyut üzerinden ölçülen petrol varilleri ise orta çağdan beridir kullanılan bir ölçü kabı olduğu için günümüzde de bu gelenek devam ettiriliyor.

Brent Petrol ve Ham Petrol Arasındaki Fark Nedir?

Brent Petrol ve Ham Petrol ikiside işlenmemiş petrollerdir. Brentte aslında bir ham petroldür. Ama borsa satışlarında ikisini de ayrı ayrı görürüz. Likidite, volatilite, hareketlilik, işlem koşulları gibi konularda nüans farkları ile birbirinden farklılık gösterir. Tabi işlem hacmi açısından Brent Petrol, tüm petrol türevi ürünlerden daha fazla işlem hacmine sahiptir.

En Kaliteli Ham Petrol Hangisidir?

En kaliteli Ham Petrol şüphesiz Libya’da çıkartılan petroldür. Günlük 1,5 milyon varillik petrol üretimiyle Kuzey Afrika’nın en büyük üçüncü petrol üreticisi konumundadır. Dünya toplam petrol üretiminin yüzde 3’ünü oluşturur. Ayrıca en kolay işlenen ve en kaliteli petrolde yine Libya ‘nın çıkardığıdır. Umman petrolü olarak da bilinir ve DME (Dubai Ticaret Borsası’nda) satılır. Bu konu hakkında detaylı bilgi için Brent Petrol Nedir? konumuza bakabilirsiniz.

En Kaliteli Petrol Kaç API Gravite Değerindedir?

En kaliteli petrol kaç API Gravite değerine sahip olduğunu söylemeden önce bu ölçünün nasıl sınıflandırıldığını öğrenelim. Hafif, orta ve ağır petrol olarak sınıflandırılır. Hafif petrolün API değeri 31 den büyük çıkar. Orta petrol 20 – 31 değerleri arasında yer alırken, ağır petrol 10 – 20 API gravite değerleri arasında yer alır.

Gravite Ne Demek ve 1 Gravite Ne Kadar?

Gravite ne demek ve 1 Gravite ne kadar merak edilen sorulardır. Ham petrol başta olmak üzere petrol kalitesinin ölçümü için ortaya atılmış bir ölçü birimidir. Petrolün kalite ölçümünde kullanılır. Uluslararası anlaşmalara uygun olarak American Petroleum Institute (API) gravitesi olarak geçer. Yoğunluğu 1 gr/cc olan suyun API değeri 10 olarak kabul edilip, API=(141,5/SG)- 131,5 şeklinde formülize edilmiştir.

5/5 - (4 oy)
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.