UEA, petrol talebi beklentisini üst istikametli revize etti

UEA’nın bugün yayımlanan aylık petrol piyasası raporuna göre, global petrol talebinin bu yıl geçen yıla kıyasla günlük bazda 2 milyon 33 bin varil artışla 102 milyon varili aşması bekleniyor. Bir evvelki raporda bu ölçü günlük 101 milyon 920 bin varil olarak varsayım edilmişti. Böylelikle bu yıl için global petrol talebi varsayımı yaklaşık 100 bin varil üst istikametli revize edildi.

Talebin OECD bölgesinde geçen yıla göre 409 bin varil artarak 46 milyon 365 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise 1 milyon 624 bin varil artarak 55 milyon 652 bin varil olacağı hesaplanıyor.

Küresel petrol talebindeki artışta, hava trafiğinde ve kovid-19 kısıtlamalarının kaldırıldığı Çin’de beklenen toparlanmanın tesirli olacağı bedellendiriliyor.

Küresel petrol arzı arttı

Rapora göre, günlük global petrol üretimi geçen ay bir evvelki aya göre 830 bin varil artarak yaklaşık 101 milyon 550 bin varil düzeyinde gerçekleşti.

Bu artışta, ABD ve Kanada’da kış fırtınaları ve bakım çalışmaları nedeniyle sekteye uğrayan üretimin toparlanması tesirli oldu.

OPEC’in günlük ham petrol üretimi ise şubatta bir evvelki aya göre 70 bin varil artarak yaklaşık 29 milyon 17 bin varil oldu. Bu devirde ham petrol dışındaki öbür konvansiyonel olmayan OPEC üretimi de günlük 5 milyon 360 bin varil olarak kayıtlara geçti. Böylelikle OPEC’in günlük petrol üretimi geçen ay yaklaşık 34 milyon 530 bin varil olarak gerçekleşti.

OPEC dışı ülkelerin günlük petrol üretimi ise kelam konusu devirde evvelki aya göre günlük 750 bin varil artarak yaklaşık 67 milyon 10 bin varil oldu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.