UEA, global petrol talebi öngörüsünü sabit tuttu

Uluslararası Güç Ajansı’nın (UEA) aylık petrol piyasası raporu yayımlandı.

Buna göre, global petrol talebinin bu yıl geçen yıla kıyasla günlük bazda 2 milyon varil artışla 101 milyon 900 bin varile ulaşması bekleniyor.

Bir evvelki raporda da bu ölçü günlük 101 milyon 900 bin varil olarak iddia edilmişti.

Talebin OECD bölgesinde geçen yıla göre 262 bin varil artarak 46 milyon 212 bin varil, OECD dışı ülkelerde ise 1 milyon 765 bin varil artarak 55 milyon 727 bin varil olacağı hesaplanıyor.

Küresel petrol talebinin, Çin iktisadının kısıtlamaların kaldırılması sonrası yine canlanmasının tesiriyle bu yılın ilk çeyreğinde büyüme trendine geri döndüğü ve yaklaşık 810 bin varil arttığı belirtiliyor.

Büyümenin yıl boyunca ivme kazanacağı ve global petrol talebindeki artışın yüzde 90’ının, Çin’in de dayanağıyla OECD dışı ülkelerden geleceği varsayım ediliyor.

OECD talebinin ise zayıf endüstriyel aktivite ve ılıman hava şartları nedeniyle 2023’ün ilk çeyreğinde geçen yılın birebir periyoduna kıyasla 390 bin varil gerilediğine ve bunun peş peşe yaşanan çeyreklik ikinci düşüş olduğuna işaret ediliyor.

Küresel petrol arzı azaldı

Rapora göre, günlük global petrol üretimi geçen ay bir evvelki aya göre 450 bin varil azalarak yaklaşık 101 milyon 210 bin varil düzeyinde gerçekleşti.

Küresel petrol üretiminin, yaptırımlar ve G7 fiyat tavanları nedeniyle üretimini günlük 500 bin varil azaltacağını açıklayan Rusya nedeniyle martta azalma trendine girdiği ve Rusya’nın bu taahhüdünün yaşanan azalmada tesirli olduğu vurgulandı.

OPEC’in günlük ham petrol üretimi ise martta bir evvelki aya göre 140 bin varil azalarak yaklaşık 29 milyon 90 bin varil oldu. Bu devirde ham petrol dışındaki öteki konvansiyonel olmayan OPEC üretimi de günlük 5 milyon 350 bin varil olarak kayıtlara geçti. Böylelikle OPEC’in günlük petrol üretimi geçen ay yaklaşık 34 milyon 440 bin varil olarak gerçekleşti.

OPEC dışı ülkelerin günlük petrol üretimi ise kelam konusu devirde evvelki aya göre günlük 310 bin varil azalarak yaklaşık 66 milyon 770 bin varil oldu.

5/5 - (1 oy)
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.