UAE/Birol: Rusya’ya petrol yaptırımları büyük bir üretim krizi yaratacak

Uluslararası Güç Ajansı Lideri Fatih Birol güç krizi ve önümüzdeki devir güç maliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Enerji ithal eden birçok ülkenin dış borç girdabına girmek üzere olduğunun altını çizen Birol bu durumun dünya iktisadı için son derece riskli bir durum olduğuna dikkat çekti.

“Avrupa Rusya’ya bağımlı güç siyasetini sorgulamalı”

Avrupa’da Rusya kaynaklı yaşanan güç krizine de değinen Birol Avrupa’nın motor gücü olan büyük ülkelerin güçle ilgili bir özeleştiri yapması gerektiğini ve tedarik ettiği gücün büyük kısmını yıllarca neden tek bir ülkeye bağladıklarını sorgulamaları gerektiğini belirtti.

Kıtanın şu anda bu kararın cezasını çektiğini belirten Birol büyük bir sürpriz olmas ise bu kışın biraz yara bere alarak atlatılabilecek üzere göründüğünü kaydetti.

“Rusya 24 Şubat öncesi dünyanın en büyük güç ihracatçısıydı”

Rusya’nın Ukrayna savaşı öncesi güç sisteminin köşe taşlarından bir tanesi olduğunu ve savaşın başladığı 24 Şubat’tan evvel dünyanın en büyük güç ihracatçısı olduğunu söyleyen Birol, “Avrupa Rusya için ne kadar kıymetliyse Rusya da Avrupa için o kadar önemliydi” sözlerini kullandı.

Birol Rusya’nın açık orta en büyük müşterisini kaybettiğini ve bunu çabucak öteki müşterilerle ikame etmenin kolay olmadığını belirtirken memleketler arası petrol şirketlerinin Rusya’dan çekiliyor olmasının bir üretim krizi yaratacağı ikazında bulundu.

“Enerji krizi pak ve inançlı güç teknolojilerine geçişi çok hızlandıracak”

Yaşanan krizi pak ve inançlı güç teknolojilerine geçişi çok hızlandıracağını kaydeden Fatih Birol önümüzdeki 5 yıl içinde yenilenebilir güç kapasitesinin bilhassa güneş, kara ve deniz rüzgârında olmak üzere 2400 gigabayt artacağı öngörüsünde bulundu.

Ulaştırma kesiminde pak güç kullanımı açısından muazzam bir dönüşüm yaşandığına dikkat çeken UAE lideri dünyada nükleerde önemli ve çok süratli bir geri dönüş gerçekleştiğini ve bunun nedenin iklim değişikliğinden fazla güç güvenliğinin değerli oranda yenilenebilir güçte olduğunun altını çizdi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.