TÜRKONFED raporu: Sarsıntıların mali hasarının 84,1 milyar dolar olması bekleniyor

Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların Türkiye iktisadı için 84 milyar doları aşan bir mali hasar yaratacağını belirtti.

TÜRKONFED’in “2023 Kahramanmaraş Zelzelesi Afet Durum Raporu” başlıklı raporunda 1999 yılında yaşanan Marmara zelzelesinin bilgileri temel alınarak can kaybı ve mali hasara yönelik öngörüler hazırlandı.

Raporda Marmara Zelzelesinde can kaybı 18 bin 373 kişi, mali hasar 1999 dolar şuraya 17,1 milyar dolar hesap edilirken Marmara sarsıntısı datalarının kullanıldığı metodoloji ile Kahramanmaraş zelzelelerinin 72 bin 663 can kaybı ve 84,1 milyar dolar mali hasara neden olacağı öngörüldü.

Öngörülen bu mali hasarın 70,75 milyar dolarının konut ziyanı, 10,4 milyar dolarının ulusal gelir kaybı ve 2,91 milyar dolarının işgünü kaybı olacağı varsayım edildi.

Raporda, vilayetlerin ulusal gelire katkılarındaki azalmaya paralel olarak afete maruz kalan 10 ilin ihracatının, ihracatı göğüsleyen liman altyapısının bozulmasının da tesiriyle, 15 milyar dolar seviyesinin altına düşebileceği varsayım edildi.

“Bütçe açığının ulusal gelire oranı yüzde 5,4’ü aşabilir”

Raporda sarsıntının merkezi idare bütçesi üzerindeki tahribatına ait saptamalar da yer aldı.

Raporda bahisle ilgili olarak şu sözler kullanıldı:

2023 yılı bütçe açığı 659,6 milyar TL olarak hedefleniyordu. Bloomberg zelzeleye ait kamu harcamalarının GSYH’nin yüzde 5,5’ine muadil olabileceğini kestirim etmektedir.

Mevcut kaideler altında bütçe açığının en azından 1 trilyon TL’nin üzerine çıkması beklenebilir.

2023’te nominal ulusal gelirin 18 trilyon TL’yi aşması beklendiğini düşündüğümüzde bütçe açığının ulusal gelire oranının yüzde 5,4’ün üzerinde gerçekleşmesi hayli mümkündür.

Altyapı hasarları 7 başlıkta toplandı

TÜRKONFED raporunda altyapı hasarlarını 7 ana başlıkta topladı.

Bu 7 ana başlık şöyle sıralandı:

Ulaşım

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 8 Şubat tarihli açıklamasına göre trafiğe kapalı güzergâh bulunmadığını açıklasa da Hatay Havalimanı ve Hatay-Reyhanlı yolunda meseleler devam ediyor.

Sahadan gelen bilgi ve imgelere göre birçok ilçe ve köyün yollarının ulaşıma açık olmadığı anlaşılmaktadır. Başta Gaziantep, Hatay, Gaziantep-Osmaniye, Adıyaman-Çelikhan yolları olmak üzere yollarda birçok çökme meydana geldi.

Onarım çalışmaları devam etmekle bir arada, birtakım noktalarda yol altyapılarının yine inşası gerekmektedir.

Elektrik

Depremden etkilenen vilayetlerin kıymetli kısmında trafo noktaları yıkıldı, kimi bölgelerde elektrik dağıtım şebekesi yok olma seviyesinde ziyan gördü.

Trafo ve şebeke tesislerinin tekrar devreye alınmasının uzun vakitte gerçekleşebileceği düşünülüyor.

Ana güç iletim tesis ve sınırlarında meseleler giderilmiş olsa da kent içi dağıtım kısımlarında kimi ilçelerde ve vilayet merkezlerinde problemler devam etmektedir.

Doğalgaz

Deprem ile doğalgaz boru çizgilerinde patlamalar meydana geldi ve BOTAŞ Gaziantep, Hatay ve Kahramanmaraş’a süratle akışı kesti.

BOTAŞ’ın ana iletim sınırlarında arıza ve kopmalar meydana geldiği ve tamir yapılan yerlerde artçı sarsıntılarla hasarın yine oluştuğu bakanlık tarafından açıklandı.

Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş vilayet merkezlerine denetimli ve kısmi doğalgaz akışları başladı.

10 Şubat Cuma günü Hatay vilayet merkezi ve Kırıkhan ilçesi kent giriş istasyonlarına doğalgaz verilmiştir.

Petrol çizgileri

BOTAŞ, Pazartesi günkü ilk sarsıntının akabinde tesisi denetlemek için terminale petrol akışını durdurdu, lakin rastgele bir sızıntı yahut hasara rastlanmadığını açıkladı.

BOTAŞ, Akdeniz kıyısındaki Ceyhan ihracat terminaline ham petrol akışını 7 Şubat Salı günü geç
saatlerde tekrar başlattı. IKBY idaresi de petrol akışının devam ettiğini teyit etti.

İletişim

11,5 milyon taşınabilir abone bulunun afet bölgesinde vilayet ve ilçelerde telekomünikasyon hizmetleri büsbütün durmasa da önemli aksaklıklar yaşanmaktadır.

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’un üyesi olduğu Taşınabilir Telekomünikasyon Operatörleri Derneği’nin açıklamasına göre 2.451 baz istasyonu devre dışı kaldı, 190 taşınabilir istasyon yollandı ve güç muhtaçlığının karşılanması için operatörler tarafından bölgeye ivedilikle 3 bin 485 adet jeneratör
sevk edildi.

Aksaklıklar çoğunlukla köy ve ilçelerde devam ediyor.

Hastaneler

2012’de sarsıntı dayanıklılık raporu olumsuz gelen İskenderun Devlet Hastanesi’nin A Bloğu ağır bakım hizmeti için kullanılıyordu ve sarsıntıyla bir arada yıkıldı.

Hatay İl’inde iki devlet hastanesi yıkılırken birçok özel hastane de yıkılmış yahut kalıcı ziyan görmüştür.

Yıkılan hastane sayısı resmi makamlarca şimdi paylaşılmamakla bir arada alanda sahra
hastanelerine ve sıhhat çalışanlarına olan muhtaçlık belirtilmektedir.

Okullar

Eğitim Bakanlığı 81 vilayette tüm okulların sömestr tatili sonrası açılış tarihini erteledi.

Bakanlık okulların 20 Şubat 2023 Pazartesi günü açılacağını açıkladı.

Depremden etkilenen 10 vilayette eğitim gören öğrencilerin istedikleri vilayetlere nakil yaptırabilecekleri duyuruldu. Yıkılan okul sayısına dair resmi bir bilgi şimdi açıklanmadı.

Raporda teklifler de sıralandı

TÜRKONFED raporunda afet sonrası ekonomik toparlanma için tekliflerini de sıraladı.

Raporda şu 4 teklife dikkat çekildi:

  • Örnekleri bulunan7,8 sarsıntının ekonomik tesirlerinin makroekonomik ve sosyo-ekonomik tahlil boyutuyla ilgili detaylı incelemeler yapılmalıdır. Tesir tahlilleri gerçek politikaların
    kurgulanmasında yardımcı olacaktır.
  • Depremle ilgili yasal düzenleme ve kurumsal idare hususları gündeme alınıp “Depreme güçlü daha uygun bir kent planlamasına doğru” örgütlenmelere fırsat verilmelidir.
  • Deprem sonrası yine inşa ve ekonomik rehabilitasyon süreçlerinde piyasa iktisadını de temel alan bir ekonomik gelişme yaklaşımı çerçevesinde husus ele alınmalıdır.
  • İleriye yönelik yapılması gereken sarsıntı riski ve ekonomik hazırlık çalışmalarında bilimsel
    yaklaşım ön plana çıkarılmalıdır. Örneğin iki Türk deprembilimci-sismolog, Alaska Üniversitesi’nden Ezgi Karasözen ve Boğaziçi Üniversitesi’nden Didem Cambaz’ın da ortak muharriri olduğu 30 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan bir bilimsel makalede, 24 Ocak 2020 tarihli 6.8 büyüklüğündeki Elâzığ zelzelesinin Doğu Anadolu fay çizgisinde büyük bir kırılmayı haber verdiğine işaret edilmiştir.
Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.