Türkiye’ye Rus motorini akıyor

Türkiye’ye yaptırımlar gereği Avrupa ülkelerinin alamadığı Rus motorini akıyor.

Bloomberg’in Vortexa datalarından yaptığı derlemeye göre Türkiye Mart ayında Rusya’dan 10 milyon varil motorin ithal etti. Böylece Rusya’dan yapılan motorin ithalatı yaklaşık 7 yılın en yüksek düzeyine yükseldi.

Türkiye’ye yönelik motorin sevkiyatının yükselmesinde Avrupa Birliği’nin Şubat ayında Rus rafine petrol eserlerine yönelik yaptırımları genişletmesi tesirli oldu.

Bu durumun tesiriyle Türkiye’nin Rusya’dan motorin ithalatı Mart’ta Şubat ayına göre yüzde 50 arttı. Rusya’dan günlük motorin ithalatı 300 bin varili aştı.

Facts Küresel Energy Rafine Eserler Danışmanlığı Önderi Eugene Lindell, kelam konusu gelişmeye yönelik değerlendirmesinde Türkiye’nin Rus petrol eserlerinin baskılanmasından en büyük faydayı sağlayan ülke olduğunu belirtti. Lindell, Rusya’nın da bu eserler için daha fazla pazar talihi bulduğunu tabir etti.

Rus eseri daha iskontolu

Bloomberg’in derlediği bilgilere göre Rus petrol eserleri Batı Avrupa piyasasına göre daha iskontolu görünüyor.

Buna göre Rusya kaynaklı FOB Karadeniz fiyatlaması varil başına 89 dolar düzeyindeyken, Batı Akdeniz fiyatlaması ise 108 dolar düzeyinde.

Rus eserleri daha iskontolu olurken, Türkiye’de yurt içi piyasalarda perakende fiyatlar Batı Akdeniz dikkate alınarak belirleniyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.