Türkiye’den Bulgaristan’a gaz sevkiyatı başladı

Boru Sınırları ile Petrol Taşıma AŞ’ye (BOTAŞ) ilişkin Marmara Ereğlisi LNG Terminali’nde düzenlenen merasime, Bulgaristan Güç Bakanı Rosen Hristov, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan ve Bulgargaz Genel Müdürü Denitsa Zlateva katıldı.

BOTAŞ Genel Müdürü Özcan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, bugünün Türkiye ve Bulgaristan açısından hayli kıymetli bir gün olduğunu söyledi.

Özcan, 9 Aralık 2022’de ile sıkı bir çalışma yürütmeye başladıklarını belirtti.

Bulgaristan’a gerçekleştirilen ilk doğalgaz teslimatına ait bilgi veren Özcan, “Bugünkü teslimat yaklaşık 55 milyon metreküp seviyesinde gerçekleşecek fakat toplamda yıllık 1,5 milyar metreküpü bulan bir teslimatımız olacak. Bu kapasite, taleplerin artmasıyla birlikte üst istikametli gelişebilecek durumda. Teknik olarak bu imkana sahibiz” diye konuştu.

Özcan, yapılan yatırımlarla Türkiye’nin günlük LNG gazlaştırma kapasitesinin 161 milyon metreküpe ulaştığına işaret ederek, “Bu, yıllık 50 milyar metreküpün üzerinde bir doğalgaz gazlaştırmasına tekabül ediyor. Hasebiyle bu artan ve güçlü altyapıyı, komşumuz Bulgaristan ile birlikte başka Avrupa ülkelerinin de istifadesine açmış oluyoruz. Bu tarafıyla de şu anda sahiden kritik bir günü birlikte yaşıyoruz” tabirini kullandı.

“Yeni işbirlikleri için çalışmalar devam ediyor”

Bulgaristan Güç Bakanı Rosen Hristov da Bulgargaz’ın Amerikan Chenier şirketinden temin ettiği ilk LNG tankerinin Marmara Ereğlisi LNG Terminali’ne yanaştığını belirterek, “Buradaki LNG, BOTAŞ işbirliğiyle tekrar gazlaştırılacak, depolanacak ve Bulgaristan’a iletilecek. Bu işbirliği, Bulgaristan’ın güç güvenliği açısından büyük kıymet arz ediyor. Yalnızca Bulgaristan için değil, tüm Güneydoğu ve Orta Avrupa için önemli” diye konuştu.

Hristov, bu sevkiyatın bir başlangıç olduğuna işaret ederek, “Şu anda doğalgaz ve güç alanında bir bütün olarak işbirliği yapabileceğimiz öbür projeler için de çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’yi emniyetli bir ortak olarak görüyoruz ve işbirliğimizi muhakkak genişleteceğiz. 25-26 Nisan’da Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Slovakya’nın altyapısını genişletecek, Güneydoğu ve Orta Avrupa’nın Azerbaycan’dan artan ölçülerde gaz teminine imkan sağlayacak bir muahedeye daha imza atacağız” dedi.

Türkiye ile Bulgaristan ortasında 3 Ocak’ta imzalanan muahedeye göre Bulgaristan, Türkiye’den 13 yıl müddetle yılda yaklaşık 1,5 milyar metreküp gaz tedarik edecek.

Yazıyı Oyla
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.