Türkiye Finans’tan 100 milyon dolarlık finansman

Türkiye Finans, Saudi Exim Bank ile bir finansman muahedesi imzalayarak Suudi Arabistan ile üretim ve ihracat yapan Türk firmalarına uygun şartlarla murabaha finansmanı sunacak.

Anlaşma çerçevesinde Türkiye Finans, 2023 yılı içerisinde 100 milyon dolar fiyatında bir finansman dayanağı sağlamayı hedefliyor.

Taraflar, muahedeyi Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu’nda gerçekleştirilen bir merasimle imzaladılar. Türkiye Finans’ın bronz sponsor olduğu forumun ev sahipliğini DEİK yaptı.

Anlaşma çerçevesinde, 2023 yılı içerisinde 100 milyon dolar fiyatında bir finansman takviyesi sağlamayı hedefleyen Türkiye Finans, Suudi Arabistan’dan ham petrol haricinde ürün/hammadde ithal eden Türk firmaların satın aldıkları malların bedellerini murabaha finansmanı sağlayarak karşılayacak.

Söz konusu finansman kaynağı Türk firmalarının uygun şartlarla işletme sermayesi muhtaçlıklarını karşılamalarına takviye olacak.

Konu ile ilgili görüş veren Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam “Türkiye Finans olarak iştirak finans sisteminin özünde yer alan üretimi, ticareti ve ihracatı destekleme önceliğimizi sürat kesmeden sürdürüyoruz. Bu bakış açısıyla ülke iktisadına sunduğumuz finansman takviyesini istikrarlı bir formda arttırıyoruz. Üçüncü çeyrek prestijiyle nakdi ve gayri nakdi fonlarla ulusal iktisada sunduğumuz katkıyı 100 milyar liraya yakın bir düzeye çıkartarak ticaretin içinde olmayı sürdürdük. Hedefimiz üretimin ve ticaretin içinde olan firmaların finansman ve nakit idaresi gereksinimlerinde duydukları takviyesi sağlamak. Bilhassa ihracat ve ithalat yapan, üretim ve ticaretin içinde olan müşterilerimizin finansal manada gereksinimlerini süratlice karşılamak maksadıyla uygun maliyetli finansman seçenekleri ve kaynaklar bulmak noktasında çalışmalar gerçekleştiriyoruz” dedi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.