Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Güç Bakanları Toplantısı yapıldı

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkmenistan’ın Avaza kentindeki “Avaza Zirvesi” öncesi düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Güç Bakanları toplantısında konuştu.

Yarın Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan ortasında güç alanında iş birliğine yönelik bir mutabakat zaptının imzalanacağını kaydeden Dönmez, “Hem bölgelerimizin hem de ülkelerimizin güç arz ve talep güvenliklerinin güçlendirilmesinde, birlikte gerçekleştireceğimiz çalışmalar ve yürüteceğimiz ortak projeler için bu mutabakatın çok güçlü bir temel teşkil edeceğine eminim. Artık bu güçlü niyetleri somut adımlara dönüştürmenin vakti gelmiştir.” sözünü kullandı.

Dönmez, üç devletin en üst seviyede ortaya koyduğu irade sonucunda, ülke şirketlerinin artık somut misyonlar edinmesi gerektiğinin altını çizerek “Bu noktada, bölge kaynaklarının geliştirilmesinde iş birliğinin model ve sistemi üzerindeki çalışmaların hızlandırılarak gerekli fizibilitenin bir an evvel yapılmasında yarar görüyoruz.” dedi.

Türkmenistan’ın doğal gazını alternatif pazarlara iletmek istediğini işaret eden Dönmez, “Üçlü mutabakat zaptı kapsamında, Türkmen doğalgazı da dahil olmak üzere bölge kaynaklarının uzun periyotlu tedariki için çalışmayı da kararlaştırmış bulunuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bakan Dönmez, kelam konusu anlayış ve iş birliğinin, kısa müddette bölgeler ortası bir çıkara dönüşmesini istediklerini vurgulayarak “Bu noktada biz de üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Kıymetli bir hidrokarbon alanı olan Dostluk alanının ismi ile müsemma hoş bir iştirak ve iş birliğiyle somut bir projeye dönüşmesini, bölgeler ortası güç arz güvenliğinin ve güç ticaretinin artırılması açısından önemsediğimizi belirtmek isterim.” diye konuştu.

Türkiye deneyimlerini aktarmaya hazır

Bakü-Tiflis-Erzurum, Bakü-Tiflis-Ceyhan, TANAP ve TürkAkım üzere büyük ölçekli projeler Türkiye’nin çalışmalarını muvaffakiyetle yürüttüğünü lisana getiren Dönmez, “Türkiye Petrolleri Anonim İştiraki (TPAO) uzun yıllardır bölgede sürdürmekte olduğu faaliyet ve iştiraklerin yanı sıra, son periyotta Karadeniz’de gerçekleştirdiği 540 milyar metreküp doğalgaz keşfiyle kabiliyetlerini geliştirmiştir. TPAO’nun bu bölge de dahil olmak üzere alanlarda sizin ulusal kuruluşlarınızla iştirak yapmasını dilek ediyoruz.” tabirini kullandı.

Dönmez, güç alanındaki olası iş birliklerini yalnızca hidrokarbonla hudutlu görmediklerini, ulaşım alanında yaşanan dönüşümle birlikte elektrik alanında da iş birliğini genişletmek istediklerini söyledi.

Azerbaycan ve Türkmenistan ile gücün her alanda iş birliği yapabileceklerini vurgulayan Dönmez, “Dost ve kardeş ülkelerle gücün her alanında, gaz, petrol ve elektrikte iş birliğine hazırız. Sahip olduğumuz tecrübeyi sizlerle paylaşmaya hazırız. Bilhassa her iki ülkenin doğal kaynaklarının zenginliği, bizim açımızdan da son derece sevindirici.” dedi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.