“Teyit mektubu sunmayan tankerler Türk denizlerinden çıkarılacak”

Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden son periyotta Türk Boğazlarında bekleyen ham petrol yüklü gemilerle ilgili son gelişmelere ait açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamadan güney istikametli (Karadeniz’den) ham petrol yüklü olarak geçiş yapan tanker sayısının Ekim ayında 44, Kasım ayında ise 43 olduğu belirtildi. 1 Aralık 2022 tarihinden sonra ise ham petrol yüklü olarak Ulaştırma Bakanlığı tarafından talep edilen teyit mektubunu sunarak geçiş gerçekleştiren tanker sayısının 3 olduğu kaydedildi.

Teyit mektubu sunmadığı yaklaşık 2 milyon ton ham petrol yüklü olarak Karadeniz’de bekleyen tanker sayısının 18 (13’ü Avrupa Birliği varışlı) olduğu belirtilen açıklamada Ege Denizi’nde bekleyen tanker sayısının ise 1 olduğu kaydedildi. Denizcilik Genel Müdürlüğü Karadeniz’de bekleyen ham petrol yüklü tankerlerin 15’nin AB üyesi Yunanistan, 2’sinin Hong Kong birinin de Türk sahipli olduğunu belirterek bu gemilerin P&I sigortalarının Milletlerarası Pal Küme üyesi İngiltere merkezli şirketler tarafından düzenlendiği lisana getirildi.

Açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Ülkemiz petrol rafinerilerine gelen ham petrol yüklü 2 tankerin, ham petrolün alıcısının verdiği taahhütname vasıtasıyla Türk Boğazlarından geçişi sağlanarak ülkemizin güç arz güvenliği desteklenmiştir. Bu mevzudaki yeni talepler de birebir minvalde değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Ham petrol taşıyan tankerlerin P&I sigortasının geçerli olduğuna dair teyit mektubu sunma yükümlülüğü yürürlüğe girdiğinde Çanakkale Boğazından geçmek üzere Marmara Denizi’nde bulunan ham petrol yüklü teyit mektubu sunmayan 8 tankere, son defa teyit mektubu vermeleri için bilgilendirme yapılmış olup verilmemesi halinde ülkemiz denizleri için risk oluşturmamaları maksadıyla Çanakkale Boğazı tüm gemi trafiğine kapatılarak yalnızca bu tankerlerin ek önlemlerle ile karasularımızın dışına çıkarılması için gerekli planlama yapılmıştır.

Kuralın yürürlüğe girdiği tarihten beri ilk kez Memleketler arası P&I Küme üyesi bir Pal sigorta şirketi; sigorta hizmeti verdiği bir Türk bayraklı tanker için teyit mektubunu Bakanlığımıza sunmuş olup ilgili tankerin İstanbul Boğaz geçişi bugün sağlanmıştır. Bu durum, yüklü ham petrol tankerlerinin P&I sigorta şirketlerinin teyit mektubunu vererek Türk Boğazlarından geçmesi için kıymetli bir adımdır. ilgili mercilerle görüşmeler devam etmekte olup, tüm gemilerin gerekli koşulları sağlayarak Türk Boğazlarından geçmesi için gerekli iş birliği, Türk Boğazlarının korunması şiarımızdan ödün vermeden sürdürülmektedir.”

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.