TCMB: Enflasyonda hizmet kümesindeki gerileme hudutlu kaldı

Raporda tüketici fiyatlarının Aralık ayında yüzde 1,18 oranında arttığı, yıllık enflasyonun 20,12 puan düşerek yılı yüzde 64,27 düzeyinde tamamladığı belirtilerek bu periyotta yıllık enflasyonun tüm alt kümelerde besbelli bir düşüş kaydederken, hizmet kümesindeki gerilemenin görece sonlu kaldığı tabir edildi.

Yıllık tüketici enflasyonundaki düşüşe en besbelli katkının baz tesiri nedeniyle temel mal ve besin kümelerinden geldiği belirtilen açıklamada “Temel mal kümesinde aralık ayında ÖTV matrah düzenlemesinin tesiriyle araba fiyatları gerilerken ilaç fiyatlarındaki referans kur ayarlaması ve beyaz eşya ile mobilya fiyatlarında devam eden artış eğilimi daha olumlu bir görünümü sınırlamıştır.” sözü yer aldı.

“Enerji fiyatlarındaki düşüş üretici fiyatlarında hissedildi”

Gıda kümesinde fiyatların son yıllardaki tarihî aralık ayı ortalamasına yakın bir seviyede artış kaydederken, yıllık enflasyon alt kümeler genelinde düştüğü, bu devirde güç fiyatlarının akaryakıt eserleri öncülüğünde gerilediği vurgulandı. Güç fiyatlarındaki düşüşün tesirinin üretici fiyatları üzerinde de hissedildiği söz edilirken “Üretici fiyatları aralık ayında milletlerarası güç fiyatlardaki olumlu gelişmeler ve Türk lirasındaki istikrarlı seyir sonucunda, petrol ve eserleri ile elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki gelişmelerle gerileme kaydetmiştir. Bu görünüm altında, mevsimsellikten arındırılmış bilgilerle aylık değişim B göstergesinde yavaşlarken C göstergesinde artmış, göstergelerin yıllık enflasyonları sırasıyla 18,50 ve 16,98 puan gerilemiştir” açıklamasına yer verildi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.