Suudilerden petrolde arzı düşürme kararı

Petrol piyasası bankacılık krizinin resesyon yaratacağı tasaları ve Çin’in talep görünümü ortasında dalgalı bir devirden geçerken Suudi Arabistan’dan istekli bir üretim kesintisi kararı geldi.

Suudi Arabistan devletinin haber ajansı SPA’nın haberine göre ülke başka OPEC+ ülkelerinin de uyumunda Mayıs ayından 2023’ün sonuna kadar günlük petrol üretimini 500 bin varil düşürecek.

Habere göre Suudi Arabistan Güç Bakanlığı yetkilisi kelam konusu kararın petrol piyasasında istikrarı sağlamak ismine alınmış ihtiyati bir karar olduğunu belirtti.

Suudilerin istekli kesinti kararı 5 Ekim 2022’de alınan OPEC ve OPEC dışı ülkelerinin bakanlar seviyesindeki toplantısında alınan karara ek bir karar oldu.

Arz tarafında piyasalarda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin gelecek periyot üretim siyasetlerine yönelik 3 Nisan’da gerçekleştireceği toplantı bekleniyor.

OPEC+ ülkeleri Ekim 2022’deki toplantıda, 2023’ün sonuna kadar günlük petrol üretiminde 2 milyon varil kesintiye gitme karar almıştı. Petrol fiyatlarındaki yükselişin akabinde kümenin mevcut üretim siyasetine devam edeceği bedellendiriliyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.