Suudi Arabistan’dan “tavan fiyat” çıkışı: “Uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacağız”

Suudi Arabistan Güç Bakanı Abdulaziz bin Selman, ülkesinin petrol ihracatına tavan fiyat uygulama mümkünlüğünün olduğunu belirterek “Tedariklerimize bunu uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacağız” dedi.

“PETROL ÜRETİMİNİ AZALTACAĞIZ”

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya göre Güç Bakanı Bin Selman, Energy İntellengence sitesine açıklamalarda bulundu.

Ülkesinin petrol üretimini azaltacağını söyleyen Bin Selman, “Diğer ülkeler de birebir uygulamayı yaparlarsa şaşırmam” diye konuştu.

“TAVAN FİYAT UYGULAMASI PİYASA İSTİKRARSIZLIĞINI ARTIRIR”

Bin Selman, “NOPEC” tasarısı ile tavan fiyat dayatmanın genişletilmesi ortasında büyük bir fark olduğunu belirterek, “bunun petrol piyasası üzerindeki potansiyel tesirlerinin emsal olduğunu” kaydetti.

Ülkesinin petrol ihracatına tavan fiyat uygulama mümkünlüğünün olduğunu belirten Suudi Arabistan Güç Bakanı Abdulaziz bin Selman, şunları kaydetti:

“Tedariklerimize bunu uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacağız. Bu çeşit siyasetler, netlik ve istikrara büyük muhtaçlık duyulan bir vakitte yeni riskler ve daha fazla belirsizlik getiriyor. Bu çeşit siyasetlerin kaçınılmaz olarak piyasa istikrarsızlığını ve dalgalanmaları artıracağını yine vurguluyorum.”

Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) karşı “Petrol Üreten ve İhraç Eden Kartellere Hayır (NOPEC)” isimli yasa tasarısı ilk defa 2000 yılında ortaya çıkmış ve yasalaşması için daha evvel 16 kez ABD Kongresi’ne sunulmuştu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.