Suudi Arabistan’dan güç açığı uyarısı

Suudi Güç Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman Cumartesi günü Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarının gelecekte güç arzı meşakkatine yol açabileceği konusunda uyardı.

Prens Abdülaziz, ticaret tedbirlerinin güç piyasasını nasıl etkileyeceğine ait bir soruya karşılık olarak Riyad’da katıldığı bir sanayi konferansında şunları söyledi: “Yaptırımlar, ambargolar, yatırım eksikliği denen tüm bu şeyler, sırf tek bir halde sonuçlanabilir. En çok muhtaçlık duyulduğu anda her çeşitten güç kaynağının olmaması.”

Prens ayrıyeten Suudi Arabistan’ın Ukrayna’ya Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) göndermek için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. LPG en çok yemek pişirmek ve ısınmada kullanılıyor.

Avrupa Birliği, Rusya’ya karşı bir dizi yaptırım uygulayarak Rusya’nın güç ihracatını azaltmış ve öteki Batılı güçler de Moskova’nın Ukrayna’daki savaşını finanse etme kabiliyetini daha da sınırlamak için tedbirler almıştı.

2022’de güç piyasası dinamiklerinden ne üzere dersler çıkarıldığı sorusuna Prens Abdülaziz, en kıymetlisinin dünyanın geri kalanı için “OPEC+’ya güvenmek” olduğunu söyledi.

Prens, “Biz sorumlu bir ülkeler grubuyuz, güç ve petrol piyasalarıyla ilgili siyaset mevzularını büsbütün bir siloda ele alıyoruz ve kendimizi siyasi bahislere dahil etmiyoruz” dedi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerini ve Rusya dahil başkalarını içeren bir ittifak olan OPEC+, güç pazarını desteklemek gayesiyle geçtiğimiz yıl üretim amacını Kasım ayından 2023 sonuna kadar günlük 2 milyon varil yani dünya talebinin yaklaşık yüzde 2’si kadar düşürme konusunda anlaşmıştı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.