Suudi Arabistan Petrol Bakanı’ndan tavan fiyat uyarısı

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya göre Güç Bakanı Bin Selman, Energy İntellengence sitesine açıklamalarda bulundu.

Ülkesinin petrol üretimini azaltacağını söyleyen Bin Selman, “Diğer ülkeler de tıpkı uygulamayı yaparlarsa şaşırmam” sözlerini kullandı.

Bin Selman, “NOPEC” tasarısı ile tavan fiyat dayatmanın genişletilmesi ortasında büyük bir fark olduğunu belirterek, “bunun petrol piyasası üzerindeki potansiyel tesirlerinin misal olduğunu” kaydetti.

Ülkesinin petrol ihracatına tavan fiyat uygulama mümkünlüğünün olduğunu belirten Suudi Arabistan Güç Bakanı Abdulaziz bin Selman, şunları kaydetti:

“Tedariklerimize bunu uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacağız. Bu cins siyasetler, netlik ve istikrara büyük muhtaçlık duyulan bir vakitte yeni riskler ve daha fazla belirsizlik getiriyor. Bu tıp siyasetlerin kaçınılmaz olarak piyasa istikrarsızlığını ve dalgalanmaları artıracağını yine vurguluyorum.”

Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) karşı “Petrol Üreten ve İhraç Eden Kartellere Hayır (NOPEC)” isimli yasa tasarısı ilk defa 2000 yılında ortaya çıkmış ve yasalaşması için daha evvel 16 kez ABD Kongresi’ne sunulmuştu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.