Soya fasulyesi 2 ayın doruğunda

Soya fasulyesi, Güney Amerika’nın birtakım bölgelerindeki sıcak ve kuru havanın dayanağıyla Eylül ayından bu yana en yüksek düzeyine çıktı.

Tahminci teknoloji şirketi Maxar’a göre, Arjantin’deki sıcaklıklar son günlerde 38 dereceyi aştı. Sıcaklıkların önümüzdeki iki hafta boyunca “normalin hayli üzerinde” kalması beklenirken hava durumunun yeni ekilen soya ve mısır üzerindeki gerilimi artıracağı bedellendiriliyor. Ülkeyi saran kuraklık, buğday mahsulünü şimdiden azaltırken bu devirde çok az bir rahatlama bekleniyor.

Yine de, erken mahsul varsayımları komşu Brezilya’da yüksek gelirken bu durumun global arza yardımcı olabileceği belirtiliyor. Talep tarafında ise, ham petrol fiyatları yükselişini üçüncü güne taşıdı ve bu da mahsul bazlı biyo yakıtlara olan ilgiyi artırabileceği kaydedildi.

CHS Hedging geçtiği bir notta, “Brezilya’nın mahsulü güçlü görünmeye devam ediyor ve iddialar 150 milyon metrik tonun üzerinde, Arjantin ise kuraklık yaşıyor ve bu da üretim telaşlarına neden oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Soya fasulyesi, daha evvel 22 Eylül’den bu yana en yüksek düzey olan 14 bin 7275 dolara dokunduktan sonra, Chicago Ticaret Borsası’nda yüzde 0,8 artışla kile başına 14 bin 7175 dolara yükseldi. Mahsul bu yıl yüzde 10 artarken arka arda dördüncü yıllık yükselişine hazırlanıyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.