Sıkılaşmanın son perdesinde 8 banka, 8 beklenti

 • 01

  Fed’in Mayıs ayında son bir faiz artışı yaptıktan sonra durması istikametindeki beklenti, öteki merkez bankası kararlarına yönelik kestirimleri de etkiliyor. Bloomberg Economics’e göre global merkez bankalarının büyük kısmı ya faiz artışlarının sonuna yaklaşıyor ya da faiz artırım döngüsünü çoktan sonlandırdı ve önümüzdeki devirde faiz indirimine hazırlanıyor.

  Haritada mavi ile işaretlenmiş bölgelerde bir sonraki toplantıda faiz artışı beklenirken, gri faiz artışında değişiklik beklenmeyen yerleri, sarı ise faiz indirimi beklenen yerleri gösteriyor.

 • 02

  Fed

  Mevcut faiz oranı (üst sınır): %5

  Bloomberg Economics’in 2023 sonu kestirimi: % 5,25

  Bloomberg Economics’in 2024 sonu iddiası: % 4,25

  Fed yetkilileri, bankacılık bölümünde son yaşanan kahırlara ve petrol fiyatlarındaki tırmanışa karşın Mayıs ayındaki toplantıda faiz artışına devam etme yolunda ilerliyor.

  Yetkililer SVB’nin iflasının ABD iktisadı için ne manaya geldiğine dair değerlendirmelerinde sabırlı olunması gerektiğinin altını çizerken, fiyat baskıların soğutulmasının gerekliliğine ait söylemlerinde çok fazla değişikliğe gitmediler.

  Yetkililer, faizlerin bu yıl yüzde 5,1’e ulaşacağını iddia ediyor. Bu oran Fed’in mevcut siyaset faizinin 4,75-5 aralığında olduğu göz önüne alındığında 25 baz puanlık bir faiz artışına daha işaret ediyor.

  Yatırımcılar, Fed tarafından 2023’ün sonuna kadar kabaca 50 baz puan indirime gidilmesini ve faiz oranının yüzde 5’in altına düşmesini bekliyorlar.

 • 03

  Avrupa Merkez Bankası

  Mevduat faiz oranı: %3

  Bloomberg Economics’in 2023 sonu iddiası: %3,5

  Bloomberg Economics’in 2024 sonu kestirimi: %2,5

  AMB yetkilileri agresif faiz artışı periyodunda sona yaklaşıldığına dair giderek daha fazla ileti vermeye başladılar.

 • 04

  Rusya Merkez Bankası

  Mevcut faiz oranı: %7,5

  Bloomberg Economics’in 2023 sonu tahmini: %7,5

  Bloomberg Economics’in 2024 sonu iddiası: %7,5

  Rusya Merkez Bankası yüzde 7,5 ile gösterge faiz oranını Eylül ayından bu yana olduğu yerde tutmaya devam edebilir. Öte yandan enflasyona ait risklerin artması durumunda bankanın bir sonraki toplantılarda faiz oranındaki artışı kıymetlendirme ihtimali de kelam konusu.

  Rusya Merkez Bankası Lideri Elvira Nabiullina mali harcamalarda artış, dış ticaret şartlarında kötüleşme ve sıkılaşan işgücü piyasasına odaklanmış durumda.

 • 05

  İngiltere Merkez Bankası (BOE)

  Mevcut faiz oranı: %4,25

  Bloomberg Economics’in 2023 sonu varsayımı: %4,25

  Bloomberg Economics’in 2024 sonu varsayımı: %3,5

  İngiltere enflasyonunda beklenmeyen sıçrama yatırımcıları ve ekonomistleri BOE’nin son 30 yılın en süratli mali sıkılaştırmasına devam edip etmeyeceği konusunda ikiye bölmüş durumda.

  Piyasalar son bir çeyrek puanlık faiz artışı ile faizin yüzde 4,5’e yükselmesini beklenen görürken, ekonomistler daha fazla faiz artışı olmayabileceğini düşünüyorlar. İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey öncülüğündeki siyaset yapıcılar bir sonraki toplantı kararına dair bir yönlendirme yapmadı.

  İngiltere enflasyonunda güç fiyatlarıyla birlikte sert düşüş bekleniyor. Öte yandan bankacılık krizinin akabinde Credit Suisse ve Silicon Valley Bank’ın kurtarılması bankalar için fonlama maliyetini artırabilir.

 • 06

  Japonya Merkez Bankası

  Mevcut faiz oranı: – %0,1

  Bloomberg Economics’in 2023 sonu varsayımı: – % 0,1

  Bloomberg Economics’in 2024 sonu kestirimi: % 0

  Japonya Merkez Bankası 10 yıl sonra yeni lideri tarafından yönetilmeye başladı. Bu çeyrek, Kazuo Ueda’nın beş yılık vazife süresindeki tonunu belirlemek için kıymetli olacak.

  Ueda periyodunun merak edilenleri ortasında BoJ’un izlediği ultra geniş nakdî siyasetlerin sürdürülebilirliği ile yüzde 2’lik enflasyon maksadı yer alıyor. Kazuo teşvik programının devamına dair şimdiye dek güçlü ipucuları verdi; lakin piyasalar getiri eğrisinde değişikliğe gidilmesi ihtimaline odaklandı.

 • 07

  Çin Merkez Bankası (PBOC)

  Mevcut 1 yıllık orta vadeli kredi faizi oranı: %2,75

  Bloomberg Economics’in 2023 sonu varsayımı: %2,55

  Bloomberg Economics’in 2024 sonu iddiası: %2,45

  Çin’in Kovid-19 sonrası kısıtlamaların kaldırılması ve emlak piyasası dengelenmesiyle ekonomik toparlanma ivme kazanıyor; fakat süreç hâlâ epeyce sistemsiz ve siyaset yapıcıların şimdi mali dayanağı azaltmaya niyeti yok.

  PBOC faiz oranları yerine krediyi ve büyümeyi teşvik etmek için zarurî karşılık oranı üzere öteki siyaset araçlarını kullanıyor.

  Mart ayında misyonuna yine atanan Lider Yi Gang, son olarak mevcut faiz oranı düzeylerinin uygun olduğunu belirtmişti.

 • 08

  Arjantin Merkez Bankası

  Mevcut oran: %78

  Bloomberg Economics’in 2023 sonu kestirimi: %80

  Bloomberg Economics’in 2024 sonu varsayımı: %70

  Arjantin Merkez Bankası enflasyonun yüzde 100’ü geçmesinin akabinde sıkı para siyasetini yine başlattı. Arjantin süratli bir biçimde döviz rezervlerini kaybediyor ve şiddetli kuraklık ülkenin emtia ihracatını olumsuz etkiliyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.