Shell’den 2022’de rekor kâr

Shell Plc dördüncü çeyrekte 9,81 milyar dolar kâr bildirirken bu sayı petrol devinin gelirini artan petrol ve doğalgaz fiyatlarıyla 2022’de rekor düzeye yükseltti.

Şirket tüm yıl içim 39,87 milyar dolarlık rekor kâr kaydederken bu 2008 yılında elde edilen 28,4 milyar dolarlık evvelki rekorun epey üzerindeydi.

Shell’in dördüncü çeyreğe göre düzeltilmiş net geliri, analistlerin iddialarının ortalamasının epey üzerinde 7,97 milyar dolar gerçekleşti.

Büyük bir nakit akışı yaşayan şirket, önümüzdeki aylarda 4 milyar dolarlık daha alım açıklayarak pay geri alımlarının suratını sürdürdü ve yüzde 15’lik temettü artırımı planladı.

Bu atılım, yılın başında en üst vazifesi devralan CEO Wael Sawan’ın, hissedarları ödüllendirmek için Shell’in zenginliklerini kullanmaya öncelik vermeye devam edeceğinin bir işareti olarak değerlendirildi.

Sawan Perşembe günü yaptığı açıklamada, “İkna edici hissedar getirileri sunarken disiplinli kalmayı planlıyoruz. Dördüncü çeyrekte ve tüm yıl boyunca elde ettiğimiz sonuçlar, Shell’in çeşitlendirilmiş portföyünün gücünü gösteriyor.

Shell, açıklanan geliriyle Exxon Taşınabilir ile birlikte rekor kârlar elde eden büyük petrol şirketlerinden sonuncusu oldu. Petrol şirketlerinin performansı hayat pahalılığından zahmet yaşayan vatandaşların yaşadığı ülkelerde incelemelere tabi tutulmasına neden olmuştu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.