Şeker fiyatları 6 yılın doruğuna çıktı

Emtia piyasasında geçen hafta görülen müspet seyir bu hafta yerini oynaklığa bıraktı. Buğday başta olmak üzere çoğunlukla emtia fiyatlarında düşüşler görülürken, şekerin fiyatı yükselişini sürdürüyor.

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın açıklayacağı para siyaseti kararları öncesinde risk iştahı azalırken, emtia piyasasında, dolardaki pahalanmanın de tesiriyle negatif bir seyir izleniyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre Fed’in yarın 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, siyaset metninde ve Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamalarındaki yönlendirmeler büyük değer arz ediyor.

Fed etkisi

Analistler, piyasalarda Fed’in faiz artışını nerede durduracağına ait belirsizliklerin varlık fiyatları üzerinde tesirli olmayı sürdürdüğüne değinerek, yarınki toplantıyla bir arada bu mevzunun açıklığa kavuşmasının beklendiğini söyledi.

Emtia piyasasındaki negatif seyre rağmen Intercontinental Exchange’de (ICE) 0,2166 dolarla Kasım 2016’dan bu yana en yüksek seviyeyi gören şeker fiyatı, saat 14.35 itibarıyla 0,2154 dolardan işlem görüyor.

Hindistan’da şeker üretiminin azalacağına yönelik öngörülerin fiyatlarda yükselişe neden olduğunu bildiren analistler, ülkede şeker rekoltesinin azalmasıyla global arz problemlerinin tetiklenebileceğinden tasa edildiğini kaydetti.

Pamuk ve kahvede yükseliş

Analistler, Hindistan’ın dünyanın en büyük şeker üreticisi, Brezilya’nın ise dünyanın en büyük şeker ihracatçısı olduğunu belirterek, bu nedenle bu iki ülkedeki gelişmelerin fiyatlar üzerinde tesirli olduğunu söz etti.

Öte yandan öteki tarım emtialarında bugün dalgalı bir seyir izleniyor. Pamuk ve kahvede yüzde 0,3 yükseliş, kakaoda ise yüzde 1 civarında düşüş görülüyor.

Chicago Ticaret Borsasında işlem gören buğday yüzde 0,6, mısır yüzde 0,2, soya fasulyesi yüzde 0,4 azalış kaydetti.

Değerli metallerdeki düşüş eğilimi devam ediyor

Değerli metallerdeki düşüş eğilimi de devam ediyor. Bugün altında yüzde 0,9, gümüşte yüzde 1,9, paladyumda yüzde 1,4 değer kayıpları kelam konusu.

Çin’de ekonomik aktiviteye ait öncü bilgilerdeki güçlü toparlanmaya rağmen baz metal fiyatlarında düşüşler dikkati çekiyor.

Çin’de Ocak ayı imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 50,1 düzeyinde gerçekleşerek hem beklentileri aştı hem de imalat endüstrinin daralma eğilimini sonlandırdığını gösterdi. Ülkede hizmet bölümü PMI da 54,4’e çıktı.

Verilerin ekonomik aktivitedeki toparlanmaya işaret etmesine rağmen, bakır yüzde 1, alüminyum yüzde 1,7, çinko yüzde 1,2, nikel yüzde 1,6 azalış kaydetti. Brent petrolün varil fiyatı ise yüzde 1 geriledi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.