Saudi Aramco’dan rekor gelir

Dünyanın en büyük güç şirketi olan Aramco 161 milyar dolarlık net gelir elde ederek halka açılmasından bu yana en yüksek geliri elde etti. Şirketin 2022 yılı net geliri bir evvelki yla göre yüzde 46 artış gösterdi. Aramco’nun yükselen gelirlerinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi sonrası yaptırımlarla yükselen güç fiyatları ve OPEC+ ittifakının üretimi artırma kararı tesirli oldu.

Aramco, Suudi Arabistan hükümeti için çok değerli bir finansman kaynağı olan temettüsünü son çeyrekte evvelki üç aylık periyoda göre yüzde 4 artışla 19,5 milyar dolara çıkardı.

Chevron Corp. ve Shell Plc üzere ABD ve Avrupalı ​​emsaller de büyük çıkarlar açıklarken milyarlarca doları daha büyük temettüler ve geri alımlar yoluyla hissedarlara dağıttılar. Aramco ise bunun yerine elde ettiği fazla nakiti üretimi artırmak için kullanmaya odaklandı.

Ham petrol fiyatları 2022’nin ortasından bu yana varil başına 125 dolardan gerilerken Brent petrol bu yıl yüzde 3,6 daha düşerek varil başına 83 doların altına indi. Bunun en önemli nedenleri ortasında ölçüde Fed’in enflasyon konusunda şahin kalması ve yatırımcıların artık faiz oranlarının 2023’ün ikinci yarısına kadar net bir düşüş yolunda olacağı görüşüne sahip olmamaları geliyor.

Bloomberg iddialarına göre şirketin düzeltilmiş kârı, üçüncü çeyrekteki 42 milyar dolardan Ekim ve Aralık ortasında yaklaşık 31 milyar dolara geriledi. Güç devi Pazartesi günü tam bir mali tablo yayınlayacak.

Aramco iştiraklerinden kimya firması Sabic, global ekonomik yavaşlamanın plastikten inşaat gereçlerine kadar her şeyin tüketimine yük vermesi nedeniyle 2022’nin sonlarında gelir düşüşü gördü.

Toparlanan Çin etkisi

Birçok yatırımcı, Çin iktisadı koronavirüs kilitlenmelerinin sona ermesiyle toparlanırken, petrolün bu yıl içinde varil başına 100 dolara tırmanabileceğini pahalandırıyor.

CEO Amin Nasser Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, Aramco’nun ana pazarlarından ikisi olan Çin ve Hindistan’daki talebin güçlü olduğunu, petrol tüketiminin muhtemelen 2023’ün sonunda günde 102 milyon varille rekor düzeye ulaşacağını söyledi.

Nasser, “Avrupa, Rusya ile Ukrayna ortasındaki çatışma ve ekonomik rüzgarlar nedeniyle biraz etkilenmiş olabilir. Lakin, tedariklerimizin birçoklarının gittiği dünyanın geri kalanında, talepte artış görüyoruz” sözlerini kullandı.

Şirketten yapılan açıklamada global olarak petrol ve doğalgaz üretimine çok yatırım yapıldığı ve sıkı bir pazarın fiyatlarına sıçramasına neden olabileceği uyarısı yinelenirken Nasser, “Petrol ve gazın öngörülebilir gelecekte hayati kıymet taşıyacağını iddia ettiğimiz göz önüne alındığında yüksek güç fiyatları başta olmak üzere bölüme yetersiz yatırımın yarattığı riskler gerçektir” değerlendirmesinde bulundu.

Suudiler 2027’ye dek petrol kapasitesini 13 milyon varile çıkaracak

Suudi Arabistan, Batılı hükümetleri ve güç firmalarını pak güce çok süratli geçmeye çalışmakla eleştirmişti. Buna karşılık Aramco, günlük petrol kapasitesini 2027’ye kadar 12 milyondan 13 milyon varile çıkarmak ve gaz üretimini önümüzdeki on yılda yüzde 50’den fazla artırmak için milyarlarca dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Aramco, 2022’de sermaye projelerine 37,6 milyar dolar harcadı ve bu yıl sayısı 45 ila 55 milyar dolara çıkaracağını açıkladı. Şirket petrole ek olarak, hidrojen de dahil olmak üzere daha pak yakıtlara büyük yatırımlar yapıyor.

Halka açık şirketler ortasında dünyanın en büyük temettüsü

Halka açık bir şirket için dünyanın en büyüğü olan 75,8 milyar dolarlık tam yıllık temettü, şirketin neredeyse 149 milyar dolara yükselen hür nakit akışıyla kolay kolay karşılandı.

Finans Yöneticisi Ziad Al-Murshed, temettü ile ilgili, “Bunu bu düzeyde sürdürmeyi ve yıllar içinde büyütmeyi hedefliyoruz” dedi.

Aramco ayrıyeten sahip olduğu her 10 pay için bir bedelsiz pay çıkaracak.

Suudi Arabistan’da ham üretim, 2022’de günde ortalama 10,5 milyon varil ile krallık için şimdiye kadarki en yüksek düzey oldu. Bu, OPEC+ ülkelerinin üretimi artırma kararı sonrası bunu gerçekleştirebilecek az ülkelerden Suudi Arabistan’ın üretimi artırması sayesinde gerçekleşti.

Suudi Arabistan güç bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, ittifakın en azından yılın geri kalanında kotalarını değiştirmeyeceğini belirtti.

Merkezi Suudi Arabistan’ın doğusundaki Dhahran’da bulunan Aramco, 2019’da ilk halka arzını gerçekleştirdi. Pazar günü Riyad’da 32,80 riyal ile değişmeyen payın yaklaşık yüzde 98’i hükümete ilişkin.

Aramco, 1,9 trilyon dolarlık piyasa bedeline sahip ve Apple Inc.’den sonra ikinci sırada yer alıyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.