Rusya’nın petrol ve doğalgaz geliri 2022’de arttı

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, başşehir Moskova’da hükümet yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, Rus güç kesiminin 2022 yılına ait üretim ve ihracat sayılarıyla ilgili açıklamada bulundu.

Rus petrol dalının “dost olmayan” ülkelerin yaptırımlarına karşın 2022’yi verimli tamamladığına işaret eden Novak, “Geçen yıl 535 milyon ton petrol üretildi, bu da 2021’e kıyasla 10 milyon ton yani yüzde 2 artış demek” diye konuştu.

Petrol ihracatının da geçen yıl 2021’e kıyasla yüzde 7 arttığını belirten Novak, “Petrol ve doğalgaz kesiminden elde edilen bütçe gelirleri de 2022’de yüzde 28 artarak 2,5 trilyon rubleye (yaklaşık 37 milyar dolar) çıktı” dedi.

Çin’e sevkiyat rekor kırdı

Sibirya’nın Gücü doğalgaz boru çizgisi üzerinden Çin’e sevkiyatı da artırdıklarını anlatan Novak, “Sibirya’nın Gücü üzerinden sevkiyat 15,5 milyar metreküpe çıkarak rekor kırdı” sözünü kullandı.

Novak, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2’de yaşanan kazalar ve yaptırımlar nedeniyle Rusya’nın boru çizgileriyle gaz ihracatının düştüğüne işaret ederek, “Sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatımız ise yüzde 8 artarak 46 milyar metreküpe çıktı” bilgisini verdi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.