Rusya’nın deniz yoluyla petrol ihracatı 9 ayın doruğunda

Rusya’nın deniz üzerinden ham petrol ihracatı geçen hafta Nisan’dan bu yana en yüksek düzeye yükselirken daha az dalgalı seyreden dört haftalık ortalamasını sekiz haftanın en yüksek düzeyine çıkardı. Bu sayılar ülkenin en azından şimdilik Avrupa’yı takip eden akışlara yönelik ilk yaptırımlardan kaynaklanan darbelerin üstesinden geldiğine işaret ediyor.

Rus ham petrol ihracatının toplam hacmi, 13 Ocak’a kadar olan haftada, günlük yüzde 30’a karşılık gelen 876 bin varil artarak 3,8 milyona ulaştı.

Baltık Denizi’nden sevkiyatlar bir evvelki haftaya göre günde 626 bin varil artarken, Karadeniz’den gelenler ise yüzde 47 arttı. Ülkenin Pasifik limanlarından gelen akışlarda da artış gözlendi

Yaşanan artış, haftalık bilgilerdeki iniş çıkışları yumuşatan ülkenin dört haftalık ortalamasını yükseltti. Bu ölçüme göre, 13 Ocak’a kadar olan toplam deniz akışı evvelki haftaya göre günde 550 bin varil artarak 3,06 milyon oldu.

Ham ihracat vergilerinden Kremlin’in savaş iktisadına akışlar ise çok daha az keskin formda arttı. Son haftadaki tüm gönderiler, Ocak ayı düşük bir orandan vergilendirilirken, evvelki hafta sevk edilen kimi kargolar, bunun iki buçuk katından daha yüksek olan Aralık oranından vergilendirilmişti.

Bunun nedeni kısmen, ülkenin üretim üzerindeki yükü artırarak vergilendirme ihracatından uzun müddettir uzaklaşmaya devam etmesi nedeniyle, vergi oranlarını hesaplamak için kullanılan formüldeki uygulanan değişiklikten kaynaklanıyor.

AB yaptırımları petrol taşıma mühletini kıymetli ölçüde artırıyor

Avrupa Birliği’nin Rusya ham petrolünün alımına getirdiği ithalat yasağı, gönderiler için çok daha uzun seferlere yol açtı. Birebir terminallerden Rotterdam’a taşıma yalnızca yedi gün ve Polonya’ya bunun yaklaşık yarısı olan taşıma müddeti ile karşılaştırıldığında, Baltık limanlarından Hindistan’a seyahatler artık ortalama 31 gün sürüyor. Bu durum da sahipleri Rus kargolarını taşımaya istekli olmak konusunda azalan gemi filosu üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor.

Ülke giderek kendi gemilerine ve son aylarda ortaya çıkan küçük, ekseriyetle bilinmeyen şirketlere ilişkin çoğunlukla eski gemilerden oluşan kelamda bir “gölge filoya” bağımlı hale geliyor. Avrupa’ya ilişkin tankerlerin ise her ne kadar sayıları azalmış olsa da, ithalat yasağıyla birlikte getirilen varil başına 60 doların altında bir fiyattan satıldığı sürece Rus ham petrolünü taşımaya devam edebileceği bedellendiriliyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.