Rusya’nın bütçe açığını tavan fiyat artırabilir

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasının ülke iktisadına olan tesirlerini kıymetlendi.

Bakan Siluanov, tavan fiyat uygulamasının, ülkenin 2023’teki GSYİH’sinin yüzde 2’sine eşit olması beklenen bütçe açığını artırabileceğini açıkladı.

Siluanov, açıklamasında daha büyük bir bütçe açığının mümkün olduğunu, önümüzdeki yıl Rusya’nın fiyat ve kısıtlama riskleriyle karşılaşacağını, ayrıyeten tavan fiyat uygulayan ülkelere tedarik sağlanmayacağını belirtti. Siluanov, ülke yeni güç pazarları ararken, lojistik fiyatlarının da artacağını kelamlarına ekledi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 9 Aralık’ta 60 dolarlık tavan fiyat uygulamasının, Rusya’nın mevcut satış fiyatı ile birebir olduğunu belirterek “Bütçe konusunda endişelenmeyin” formunda bir açıklama yapmıştı.

Rusya’nın 2022’de Ulusal Varlık Fonu’ndan yaptığı harcama 28,4 milyar dolara ulaşabilir

Geçtiğimiz hafta Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, ülkenin G7 tarafından uygulanan tavan fiyata karşı petrol üretimini azaltabileceğini açıklamıştı. Siluanov, güç ihracatı hacminin azalması durumunda, Rusya’nın iki fon kaynağının daha olduğunu, bunlardan birincisinin Rusya Ulusal Varlık Fonu, ikincisinin ise “borçlar” olduğunu söyledi.

Rusya’nın 2022 yılında Ulusal Varlık Fonu’ndan yaptığı harcama ölçüsünün yaklaşık 2 trilyon rubleye (yaklaşık 28,4 milyar dolar) ulaşması bekleniyor. Ülkenin yıllık toplam harcaması ise, evvelden planlanan ölçüsü geçerek 30 trilyon rubleden (yaklaşık 426,6 milyar dolar) fazla oldu.

Rusya’nın Aralık ayında Ulusal Varlık Fonu’ndan yaptığı harcamanın yaklaşık 1,5 trilyon ruble (yaklaşık 21,3 milyar dolar) olduğu iddia edilirken, 1 Aralık itibariyle Varlık Fonu’ndaki likit varlık ölçüsünün Rusya’nın GSYİH’sinin yüzde 5,7’sine karşılık gelen 7,6 trilyon ruble (yaklaşık 107,8 milyar dolar) olduğu belirtiliyor.

Ülkenin borç yükü artıyor

Rusya’nın kamu bütçesini Savunma Bakanlığına ayırması sebebiyle, önümüzdeki yıl ülkenin okullara ve hastanelere ayıracağı ölçünün azalacağı iddia ediliyor.

Rusya Maliye Bakanlığı ihale usulüyle satılan devlet tahvillerinden son çeyrekte 3 trilyon rubleden (yaklaşık 42,4 milyar dolar) fazla gelir etti. Değişken faizli tahvillerin çıkarılması hakkındaki kısıtlamaları gevşeten ülkenin son devirdeki borçlanmasının çoğunluğunu bu tipteki tahviller ile sağladığı belirtiliyor.

Siluanov, ülkenin borç portföyünün yüzde 38’ini oluşturan değişken faizli tahvillere ait olarak , “Oranın ne kadar olması gerektiği hakkında katı bir amacımız yok.” dedi.

Ülkede Şubat ayında savaş nedeniyle yüzde 20’ye yükseltilen faiz oranları, bu periyottan beri istikrarlı bir halde düşürüldü. Ancak hedeflenenin üstünde olan enflasyon nedeniyle, önümüzdeki yıl faiz oranlarının daha fazla düşürülemeyeceği varsayım ediliyor.

Siluanov, faiz oranları ve enflasyon hakkında yaptığı açıklamada, gelecek yılın ilk yarısında enflasyonun “mutlaka düşük seviyelerde” olacağını belirtti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.