Rusya’dan petrolde taban fiyat hazırlığı

Bloomberg’in haberine göre Rusya, G7 ülkeleri tarafından konulan üst sona karşılık olarak milletlerarası petrol satışları için bir taban fiyat belirlemeyi planlıyor.

Konuyla ilgili bilgi sahibi iki yetkiliye dayandırılan haberde, Moskova idaresinin ya ülkenin varilleri için sabit bir fiyat uygulamayı ya da satılabilecekleri milletlerarası ölçütlerde azamî indirimleri koşul koşmayı düşündüğü belirtildi.

Batılı devletler, Moskova’nın Ukrayna’daki savaşını finanse etme kabiliyetini sınırlamaya çalışma gayretleri kapsamında Rusya’nın deniz yoluyla taşınan petrolündeki G7 tavan fiyatı Pazartesi günü yürürlüğe girmiş, lakin Rusya üretimi kısmak zorunda kalsa bile önleme uymayacağını açıklamıştı.

Taban fiyat uygulamasının hangi düzeyde olacağına dair şimdi belirlenmiş bir sayı yok.

Tavan fiyatın hangi düzeyde olacağı kritik değere sahip

Uzmanlar bu düzeyin milletlerarası standartlarda sigorta ve öteki G-7 ülke hizmetlerinden faydalanmak isteyen alıcılar için taban fiyat düzeyinin AB’nin belirlediği tavan fiyat olan 60 dolar altında olması gerekliliğinin kritik ehemmiyete sahip olacağının altını çiziyor. Öte yandan Yunan tankerlerinin de taşıma faaliyetleri için bu düzeyin altında olmasını kural koşacağı bedellendiriliyor.

Yetkililer Rusya’nın alıcılarına şeffaf bir fiyat düzeneği sunmayı hedeflediğini ve pazara dayalı bir yaklaşıma bağlı kalmak istediğinin altını çizdi. Buna göre Kremlin idaresi tarafsız kalan alıcıları piyasa dışı adımlarla baskı altına alarak küstürmekten kaçınmayı hedefliyor.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar seçeneklerden birinin petrole uygulanan indirime bir tavan koyulması ve böylelikle satılan ham petrole bir tavan fiyat oluşturulması olduğunu belirtti. Öteki bir seçenek olarak ise ham petrole sabit bir satış fiyatı belirlenmesinin değerlendirildiği lakin her iki uygulama için de belirlenen düzeylerin piyasa fiyatlarıyla uyumlu olacak biçimde sistemli olarak revize edilmesinin planlandığı kaydedildi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak da Salı günü yaptığı açıklamada tavan fiyatına uygulamasına verilecek karşılık konusunda telaşlı olmayacaklarını ve kararın yıl sonunda verileceğini belirtti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.