Rusya ve Çin’den gazda istikrarları değiştirecek hedef

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Moskova’da yaptığı görüşmenin akabinde iki önderin imzasının bulunduğu ortak bildiriyi yayımladı.

Bildiriye göre, iki ülke Rusya’nın Sibirya bölgesinden başlayıp Moğolistan’dan geçerek Çin’e doğalgaz ulaştıracak Sibirya’nın Gücü 2 boru sınırı inşasına yönelik araştırma ve müzakerelerin ilerletilmesi sağlanacak.

Çin ve Rusya petrol, doğalgaz, kömür, elektrik ve nükleer güç alanındaki işbirliği projelerini de destekleyecek.

Rusya, Çin’e 98 milyar metreküp doğalgaz gönderecek

Putin dün yaptığı açıklamada, Sibirya’nın Gücü 2 boru sınırı konusunda Çin ile tüm parametrelerde muahedeye varıldığını belirtmişti.

Rusya’nın mevcut ve müzakere edilen projelerle Çin’e 2030’a kadar 98 milyar metreküp gaz ve 100 milyon ton sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedarik edeceğini söz eden Putin, Rus firmaların Çin iktisadının güç talebini karşılamaya hazır olduğunu kaydetmişti.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da Sibirya’nın Gücü 2 boru sınırının 50 milyar metreküp gaz taşıma kapasitesine sahip olacağına işaret ederek, “Bu epey büyük bir ölçü. Kuzey Akım’ın kapasitesi 55 milyar metreküp. Bu da bu türlü bir projenin Kuzey Akım’ın yerini büsbütün alacağı manasına geliyor.” tabirlerini kullanmıştı.

Dünyanın doğalgaz tüketiminde önde gelen ülkelerinden Çin, 2022’de yaklaşık 109 milyon ton doğalgaz ithal etti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.