Rusya/Novak: Yaptırımlara karşın petrol ihracatımız istikrarlı

Novak, Rus devlet kanalı Rossiya-24’e yaptığı açıklamada, petrol piyasalarına ait değerlendirmelerde bulundu.

Küresel petrol piyasalarında belirsizliklerin sürdüğüne işaret eden Novak, “Sürekli tahlil edilen birçok belirsizlik görüyoruz. Bunlar bilhassa global iktisat, arzdaki artış yahut talep büyümesi ile ilgili sorular.” diye konuştu.

Çin iktisadının açılmaya başladığını ve petrol tüketiminde artış beklediklerini anlatan Novak, “Bunun yanı sıra enflasyon beklentileri ortadan kalkmadı ve dünyanın önde gelen ekonomilerinin merkez bankalarının atacağı adımları yakından izliyoruz.” dedi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+ nezdinde görüşmeler yaptıklarını kaydeden Novak, “Görüşmeler, petrol piyasasındaki durumun istikrarlı olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğunu gösterdi. Arz ve talep doğrultusunda fiyatlar kabul edilebilir seviyede.” yorumunu yaptı.

Novak, kapsamlı yaptırımların uygulandığı Rus petrol kesimine ait ise “Avrupa’nın ambargosu ve tavan fiyata karşın, petrol üretimimiz ve ihracatımızla ilgili durum istikrarlı. Yeni tedarik zincirleri ve pazarlar bulmak başta olmak üzere şirketlerimiz tarafından gerekli tüm tedbirler alındı.” değerlendirmesinde bulundu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.