Rusya/Novak: Rus petrolüne talebin süreceğine inanıyoruz

Novak, Rusya ile Özbekistan ortasındaki hükümetler ortası görüşmelere katılmak için bulunduğu Semerkant’ta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Rus petrolüne yönelik Avrupa Birliği’nin (AB) 5 Aralık’ta yürürlüğe girecek yeni yaptırımlarını ve muhtemel tavan fiyat uygulamasını pahalandıran Novak, “Aralık ayına ait sevkiyat mutabakatları ve kontratlar, Ekim ve Kasım başında yapılmıştı. Bu nedenle (petrol sevkiyatında) Aralık’ta bir değişiklik beklemiyoruz. Kontratlar yerine getiriliyor” diye konuştu.

Aralık sonrası periyot için belirsizliklerin olduğuna işaret eden Novak, “Ocak ayına ait mukavele görüşmeleri ise sürüyor. Piyasada çok belirsizlik var fakat petrolümüze yönelik global talep var ve bu talebin süreceğine inanıyoruz.” dedi.

ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada üzere ülkeler, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rus petrolü ithalatını durdururken, AB de Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol tedarikinin 5 Aralık prestijiyle büsbütün kesilmesine karar vermişti.

Batılı ülkelerin Rus petrolüne tavan fiyat da uygulaması beklenen bu süreçte, belirlenecek fiyat hududu üzerinden Rusya’dan petrol alınmasına yaptırım uygulanacak.

Rus yetkililer daha evvel tavan fiyat uygulamasına katılacak ülkelere petrol satmayacağını duyurmuştu.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.