Rusya: Gaz birliğini genişletebiliriz

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, başşehir Moskova’da düzenlenen “4. Rusya-Çin Güç Ticaret Forumu”nda konuştu.

Rus petrolüne yönelik mümkün tavan fiyat uygulamasını pahalandıran Novak, “Son kısıtlamalar ve fiyat tavanlarına ait kararlar, güç kaynaklarının arzında ve yatırımda sorunlara neden olarak, sanayinin işleyişi için büyük riskler içeriyor. Bu, gelecekte Batılı ülkelerin kendi kurallarını uygulamak isteyecekleri tüm emtiaları etkileyecektir” diye konuştu.

Batılı ülkelerin ekipman ve teknoloji tedarikini yasakladığını anımsatan Novak, “Enerji kaynaklarının taşınmasına, sigortaya, ödemelere, finansmana müdahale ediyorlar ve kendi kurallarını dayatıyorlar. Rusya, daha kârlı olsa bile tavan fiyat üzerinden petrol sevkiyatı yapmayacak” dedi.

Rusya limanlarından deniz yoluyla Çin’e petrol sevkiyatlarının arttığını vurgulayan Novak, “Rusya, Çin’in önde gelen petrol tedarikçileri ortasında ikinci sırada yer alıyor. Şu anda, Rus limanlarından da deniz sevkiyatı artıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Ödeme, ulusal para ünitelerine dönüyor”

Novak, Rusya ve Çin merkez bankalarının SWIFT sistemi kullanmamak için çeşitli ödeme sistemleri geliştirdiklerine işaret ederek, “Petrol, petrol eserleri ve kömür sevkiyatında ödemeler de ulusal para ünitelerine dönüştürülüyor” dedi.

Forumun akabinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Novak, gündemdeki Rusya, Kazakistan ve Özbekistan ortasında doğalgaz alanındaki mümkün işbirliğini değerlendirdi.

Üç ülke ortasında doğalgaz konusunda istişarelerin sürdüğüne işaret eden Novak, “Rusya, Kazakistan ve Özbekistan, Sovyetler Birliği’nden bu yana tek bir gaz taşıma sistemine sahip. Doğalgaz tedariki ve işlenmesi de dahil olmak üzere karşılıklı iş birliğini genişletmek için büyük fırsatlarımız var” sözlerini kullandı.

Novak, öteki ülkelere gaz ihracatı için de iş birliği yapılabileceğini belirterek, Çin’in kelam konusu rotalardan birisi olabileceğini kelamlarına ekledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Basın Sözcüsü Ruslan Jeldibay, bugün yaptığı açıklamada, Rusya-Kazakistan-Özbekistan ortasında kurulması önerilen “üçlü gaz birliğini” detaylı müzakere edeceklerini bildirmişti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.