Rusya doğalgaz üretimini 2022’yi düşüşle kapatacak

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rus haber ajansı TASS’a, güç dalındaki gelişmelere ait değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın Avrupa Birliği’ne (AB) sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatının arttığına işaret eden Novak, “Şu anda bile bu pazar (AB) kapanmış değil. Bu yılın 11 ayında Avrupa’ya LNG ihracatımız 19,4 milyar metreküpe çıktı ve yıl sonunda bu sayının 21 milyar metreküpe ulaşmasını bekliyoruz” diye konuştu.

AB’de doğalgaz açığının bulunduğunu anlatan Novak, “Doğalgaz kıtlığı devam ediyor ve biz de sevkiyatı tekrar başlatmak için her türlü imkana sahip olduğumuz için Avrupa pazarı ehemmiyetini koruyor. Örneğin, siyasi nedenlerle durdurulan Yamal-Avrupa boru çizgisi kullanılmıyor” dedi.

Novak, Türkiye’de kurulması planlanan doğal gaz merkezinin Rus gazı sevkiyatı için taşıdığı değere dikkati çekerek, “Şimdi bir merkez oluşturulduktan sonra Türkiye üzerinden ek hacimlerde gaz sevk etmeyi istişare ediyoruz. Bu projenin uygulanmasında yer alacak ülkelerle ve Rus gazına gereksinimi olan tüketicilerle çalışmalar sürüyor” tabirlerini kullandı.

Gazda düşüş, petrolde artış

Batılı ülkelerin çeşitli yaptırımlar uyguladığı Rus petrol ve doğalgaz dalına ait de değerlendirmelerde bulunan Novak, Rusya’nın Ural petrolüne uyguladığı indirim ölçüsünün son periyotta arttığını belirtti.

Yaptırımlar nedeniyle ihracat güzergahlarının uzadığını anlatan Novak, “Rotalar uzuyor ve bu nedenle de indirimler bir evvelki aya kıyasla arttı” dedi.

Lojistik bahislerinin tahlile kavuşturulmasıyla Rusya’nın uyguladığı indirimin de azalacağı umudunu paylaşan Novak, “Daha evvel de tedarik zincirlerini istikrara kavuşturmak dört ay sürmüştü, artık de emsal bir vakit alacaktır” diye konuştu.

Petrol ihracatı artacak

Novak, kapsamlı yaptırımlara karşın petrol üretimini bu yıl artırdıklarını vurgulayarak, “Rusya Güç Bakanlığının öncü bilgilerine göre, dalda yaşanan baskıya karşın petrol üretimimizi geçen yıla kıyasla yüzde 2 artırarak 535 milyon metrik tona çıkartacağız. Petrol ihracatımız da yüzde 7,5 artarak 242 milyon metrik tona yükselecek” dedi.

Rusya’nın doğalgaz üretim ve ihracatının ise düşeceğini belirten Novak, “Yıl sonu prestijiyle gaz üretimi geçen yıla kıyasla yüzde 12, ihracat da dörtte bir oranında düşecek. Bu durum öncelikle ihracat altyapısının durdurulmasıyla bağlantılı” tabirlerini kullandı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.