Rus petrolüne ambargo ve tavan fiyat uygulaması yürürlüğe girdi

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin haziran ayında kabul ettiği, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole ithalat yasağını içeren 6’ncı yaptırım paketi, geçiş sürecinin sona ermesiyle bugün uygulamaya girdi.

AB Komitesi mayıs başında 6’ncı yaptırım paketini hazırlamıştı. Pakette, Rusya’dan ham petrol tedarikinin ve rafine eser tedarikinin evreli olarak kaldırılması yer alıyordu.

AB üyesi ülkeler petrol yasağı konusunda ağır müzakereler yürüttü. En son paketin Rusya’dan tankerlerle petrol alımını kapsaması, boru sınırlarının yaptırım dışında tutulması tarafında revize edilmesiyle AB ülkeleri uzlaşı sağlayabildi.

AB ülkeleri, muahede sağlayabilmek için Rusya’dan Avrupa’ya petrol taşıyan Druzhba boru sınırını yaptırımlardan muaf tuttu.

AB’nin Rusya’dan petrol ithalatının 3’te 2’sini deniz yoluyla, 3’te 1’i de boru sınırıyla yapıyordu. Savaş öncesinde AB, tükettiği petrolün yaklaşık yüzde 25’ini Rusya’dan ithal ediyordu.

Yaptırımla, AB’nin Rusya’dan petrol ithalatının yüzde 90’ına son verilmiş oldu.

TAVAN FİYAT BELİRLENDİ

AB ülkelerinin, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulama kararı da bugün yürürlüğe girdi.

Böylece, Rus petrolünün üçüncü ülkelere belirlenen fiyattan daha yüksek bir düzeyde satılması durumunda, G7 ve AB ülkelerindeki şirketler bu petrole nakliye, sigorta ve aracılık üzere çeşitli hizmetleri sunamayacak.

Bu hizmetlerin sağlanabilmesi için Rus petrolünün tavan fiyatın altında işlem görmesi gerekecek.

Rus petrolüne 60 dolar tavan fiyata ek olarak yeni bir fiyat sınırlama düzeneği kurulması da kelam konusu. Bu düzenek, Rus petrolüne tavan fiyatın dünya piyasasındaki fiyatların yüzde 5 altında tutulmasını sağlayacak.

Rus petrolüne uygulanan tavan fiyat 2 ayda bir yine kıymetlendirecek. Rusya, dünya petrol üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu yapıyor.

Öte yandan, Rus yetkililer, tavan fiyat uygulamasına katılan ülkelere petrol satmayacağını açıklamıştı.

AB ülkeleri, Rusya’dan kömür ithalatını da 10 Ağustos’ta yasaklamıştı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.