Rus petrol ihracatına tavan fiyat darbesi

Rusya’nın deniz yoluyla taşınan ham petrol sevkiyatı, Moskova’nın petrol gelirlerini hedef alan G-7 ülkelerinin yaptırımlarının ilk haftasında çöküş yaşarken bu, dünyanın dört bir yanında ülkenin dev ihracat programında kesintiye uğramaktan kaçınmaya çalışan hükümetler için potansiyel bir alarm kaynağı olarak görülüyor.

Düşüşün bir kısmı, Baltık’ta şu anda bitmiş olan bir limandaki çalışma nedeniyle artmış olsa da, Asya’daki bir ihracat tesisinden kıymetli kargoların taşınması konusunda istekli gemi sahibi sayısında da önemli bir eksiklik gözlendi.

Diğer kimi limanlarda da haftalık bazda düşüşler görüldü. Lakin datalar dikkatli halde incelenmesi gerekiyor. Çünkü haftalık akışlar, kargo planlamasının zamanlaması, hava durumu ve hatta gemilerin ilettiği sinyallerin bile bu dataların doğruluğunu etkileyebileceği belirtiliyor.

Kilit hizmetlerin sağlanması da yasaklandı

5 Aralık’ta başlayan Avrupa Birliği yaptırımları, Rusya’nın petrol gelirlerini kısmak için tasarlanmıştı. Birlik bir yandan satın almayı durdurdu, birebir vakitte petrolün taşınmasını sağlamak için kilit hizmetlerin sağlanmasını da yasakladı.

Önlemlerin ciddiyeti karşısında alarma geçen ABD, bir fiyat sonu uygulanmasını önererek tedbirlerin yumuşatılması için baskı yaptı ve başta sigorta olmak üzere traderların Rus petrolü için varil başına 60 dolar yahut daha az ödediğinde bu hizmetlerin dünyanın diğer yerlerindeki alıcılar için erişilebilir durumda kalmasını sağladı.

Ancak AB’nin deniz yoluyla Rus ham petrol ithalatına yönelik yasağının yürürlüğe girmesinden sonraki ilk tam haftada, ülkeden sevk edilen toplam hacim günde 1,86 milyon varil yahut yüzde 54 düşüşle 1,6 milyon varile düştü.

Çözüm vakit alabilir

Daha az dalgalı olan dört haftalık ortalama da düşüşe geçerek yıl için yeni bir taban düzeyi belirledi. Çalışmalar artık sona erdiğinden Baltık Denizi hacimlerinin toparlanmış olacağı bedellendiriliyor lakin Doğu’daki problemlerin çözülmesinin daha uzun sürebileceği belirtiliyor.

Öte yandan Pasifik’te, ismini Sibirya’dan petrol getiren bir boru sınırından alan ESPO ham petrolünün Kozmino limanından akışı, 16 Aralık’a kadar geçen haftada sırf iki tankerin yüklenmesiyle düşüşe geçmiş üzere görünüyor. Bu geçen 3 ayda haftalık 8 tankere göre değerli bir düşüş olarak görülüyor.

G7 ülkeleri tarafından belirlenen varil başına 60 dolar sonuyla satılmasıyla en az 2 tanker sahibi gemilerini bu rotadan geri çekti. Üst sonun üzerinde satın alınan kargoların taşınması gemilerin memleketler arası arenada kabul görmüş sigortalardan yoksun kalmasına neden oluyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.