Rus iktisadı için yaptırımlar ekonomik şoklar yaratabilir uyarısı

Rusya Merkez Bankası, AB’nin yeni yaptırımları ve petrolde tavan fiyat uygulamalarının iktisatta yeni şoklara neden olabileceği ihtarında bulundu.

Rusya Merkez Bankası tarafından hazırlanan “Eğilimler ne anlatıyor?” başlıklı raporda, kısmi seferberliğin, Rus iktisadı için ekim ortasında ve kasım başında kısa periyodik düşüş yaşattığı belirtildi.

Kasımın ikinci yarısında iktisadın genel olarak tekrar istikrarlı bir sürece girdiği bilgisine yer verilen raporda, bunun ana nedeni olarak devletin verdiği sipariş takviyelerine işaret edildi.

Raporda, AB ülkelerinin, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrolün ithalatını durdurması ve Rus petrolüne varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulamaya başlamasının ise Rus iktisadını olumsuz istikamette etkileyeceği belirtildi.

AB’nin yeni adımlarının iktisatta şok yaratabileceğine işaret edilen raporda, “Rus petrolüne yönelik Avrupa’nın yaptırımları ve tavan fiyat uygulaması, Rusya’daki ekonomik faaliyeti değerli oranda azaltabilecek yeni ekonomik şoklar ortasında ön plana çıkıyor.” sözüne yer verildi.

AB ülkeleri 2 Aralık’ta, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanmasında muahedeye varmıştı.

G7 ve AB ülkeleri birebir vakitte 5 Aralık’tan itibaren de Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole ithalat yasağı uygulayacak.

Rus yetkililer, tavan fiyat uygulamasına katılan ülkelere petrol ve petrol eseri satmayacaklarını açıklamıştı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.