Putin’den optimist küçülme öngörüsü

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, başşehir Moskova’da hükümet yetkilileriyle yaptığı toplantıda, Rusya’nın petrol üretiminin yaptırımlara karşın geçen yıl yüzde 2 artarak 535 milyon tona çıktığını söyledi.

Doğalgaz üretiminin ise yüzde 11,8 düştüğünü anlatan Putin, “Ancak bildiğiniz üzere, Batılı ülkelerin faaliyetleri nedeniyle global gaz fiyatları kıymetli ölçüde arttı ve bunun sonucunda Rus gaz üreticileri ve ihracatçıları son iki yılda güzel karlar elde etti” diye konuştu.

Putin, Rusya’nın bütçe açığının ise 2022 itibarıyla 3,3 trilyon ruble (yaklaşık 48 milyar dolar) ile Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 2,3’ü düzeyinde gerçekleştiğine işaret ederek, “Böyle bir bütçe açığı, G20 ülkeleri ortasındaki en düzgün göstergeler ortasında yer alıyor” dedi.

“Yabancılar değil kendi uzmanlarımız da yüzde 10-20 küçülme bekliyordu”

Rus iktisadının 2022’yi beklentilerin bilakis daha olumlu bir halde tamamladığını belirten Putin, “Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı sayılarına göre, geçen yılın Ocak-Kasım devrinde iktisat yalnızca yüzde 2,1 küçüldü. Yabancıların yanı sıra kendi birtakım uzmanlarımız bile iktisatta yüzde 10 hatta 20 küçülme bekliyordu. 2022 geneli itibarıyla küçülmenin yüzde 2,5 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz” sözlerini kullandı.

Bazı bölgelerde ve bölümlerdeki istihdam açığının ise sürdüğünü vurgulayan Putin, “En büyük düşüş otomotivin yanı sıra birtakım farklı alanlarda yaşandı. Hükümetin bu durumu düzeltmek için çalışması gerekiyor ve bunun için tüm imkanlara sahibiz. İstihdamı ve gerçek fiyatlardaki büyümeyi teşvik etmemiz gerekiyor” dedi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.