Putin: Rusya’ya nükleer silahla saldırmaya karar veren düşmandan geriye hiçbir şey kalmaz

Son dakika haberi! Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ABD’nin basketbolcu Brittney Griner karşılığında Rus silah tüccarı Viktor Bout’u hür bırakmasından bir gün sonra Kırgızistan’ın Bişkek kentinde düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Putin, ABD ile Rusya ortasında daha fazla esir takasının yapabileceğini söyledi. Rusya Devlet Lideri ayrıyeten, iki ülkenin istihbarat servisleri ortasındaki temasların devam edeceğini bildirdi.

 Rusya, dünyada en çok nükleer silaha sahip ülke pozisyonunda bulunuyor.

NÜKLEER AKIN AÇIKLAMASI

Diğer taraftan Putin, Rusya’nın ABD’den farklı olarak önleyici bir ilk nükleer hücum başlatma yetkisi olmadığını, fakat Rusya’nın gelişmiş hipersonik silahlarının, Rusya’nın hücuma uğraması durumunda güçlü bir biçimde karşılık vermesini sağlayacağını söyledi.

Putin, Rusya’nın nükleer silah kapasitesini tertipli olarak test ettiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“ABD’dekinin bilakis, önleyici nükleer atak stratejimiz yok. Nükleer kapasitemizi tertipli olarak test ediyoruz, hiçbir şeyi saklamıyoruz. Rusya’ya nükleer silahla saldırmaya karar veren düşmandan geriye bir şey kalmaz. Merkel’in Minsk mutabakatı ile ilgili açıklamaları beni hayal kırıklığına uğrattı. Biz, her şeyi yanlışsız yaptık, Minsk mutabakatlarına kimse uymayacaktı.”

TAVAN FİYAT UYARISI

Öte yandan Putin, AB’nin tavan fiyat kararını ‘aptalca’ ve berbat düşünülmüş’ olarak nitelendirdi. Rusya Devlet Lideri, petrol fiyatlarının süratle yükselebileceği ve tavan fiyat uygulayan ülkeleri vurabileceği konusunda uyardı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.