Putin: Rusya-Çin bağlantıları tarihin en yüksek düzeyinde

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, hegemonya savında bulunan ve dünya ahengini bozan kimi ülkelerin bilakis Rusya ve Çin’in omuz omuza durarak ortak tehditlerle çaba ettiğini kaydetti.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin, Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in Moskova ziyareti öncesi Çin’in önde gelen gazetelerinden ve Çin Komünist Partisinin yayın organı “Halkın Günlüğü” gazetesi için makale kaleme aldı.

Rusya-Çin iştirakinin karşılıklı itimat, birbirinin egemenliğine ve çıkarlarına hürmet üzerine inşa edildiğini makalesinde vurgulayan Putin, Şi ile yapacağı görüşmenin ikili işbirliğine yeni ve güçlü bir ivme kazandıracağına kuşkusu olmadığını lisana getirdi.

Şi ile tanışmasını ve dostluğunu anlatan Putin, “Çin’in dostluğa ve insan bağlantılarına çok kıymet verdiğini biliyorum. Bilge Konfüçyüs’ün şöyle demesi tesadüf değil: ‘Uzaktan bir arkadaş geldiğinde bu sevinç değil mi?’ Biz Rusya’da da bu nitelikleri çok takdir ediyoruz, bizim için gerçek bir arkadaş, kardeş üzeredir.” dedi.

“İLİŞKİLER GÜÇLENMEYE DEVAM EDİYOR”

Son 10 yıl boyunca dünyada çok şey değişirken Rusya-Çin dostluğunun değişmeden kaldığına işaret eden Putin, “Rusya-Çin ilgileri tarihinin en yüksek düzeyine ulaştı ve güçlenmeye devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Siyasi diyaloğun son derece itimat verici hale geldiğini, stratejik etkileşimde kapsamlı ve yeni bir periyoda girildiğini vurgulayan Putin, Şi ile bugüne kadar 40 civarında görüşme yaptıklarını anımsattı.

Rusya ile Çin ortasında geçen yılın sonunda ticaret hacminin iki kat artarak 185 milyar dolara rekor seviyeye ulaştığına dikkati çeken Putin, 200 milyar dolar çıtasının bu yıl aşılacağına ait de pek çok neden olduğunu aktardı.

Putin, “Aynı vakitte, karşılıklı ticarette ulusal para ünitesi kullanımı hissesinin artması ve bağlantılarımızın daha da hâkim hale gelmesi kıymetlidir.” tabirlerini kullandı.

Sibirya’nın Gücü doğal gaz boru çizgisi ile yapılan sevkiyat muahedesinin yüzyılın muahedesi haline geldiğini bildiren Putin, Rusya’dan Çin’e başta petrol ve kömür sevkiyatlarının artması, nükleer güç ile uzay ve tarım teknolojilerindeki işbirliklerinden bahsetti.

“ORTAK TEHDİTLERLE UĞRAŞ EDİYORUZ”

Rus lider Putin, hegemonya argümanında bulunan ve dünya ahengini bozan kimi ülkelerin bilakis Rusya ve Çin’in gerçek ve mecazi manada köprüler kurduğunu söyleyerek, “Gezegendeki ‘dalgalar ve rüzgarlar’ ortasında, memleketler arası bağlantılarda yakın işbirliği yapıyoruz ve ‘çalkantılı bir akıntının ortasındaki bir kaya gibi’ omuz omuza durarak dış siyaset durumlarımızı aktif bir biçimde koordine ediyoruz, ortak tehditlerle çaba ediyoruz ve çağdaş zorluklara yanıt, reaksiyon gösteriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“BATI TÜM DEVLETLERİN VE HALKLARIN BAHTINI TEHLİKEYE ATIYOR”

Rusya ve Çin’in benzeri düşünen öbür ülkelerle birlikte, memleketler arası hukuka dayalı daha adil, çok kutuplu bir dünya nizamının kurulmasını daima olarak savunduğunu lisana getiren Putin, Rusya’nın Çin Global Güvenlik Teşebbüsü’nün yapan rolüne dikkati çekti.

Putin, dış jeopolitik görüntünün önemli değişikliklerden geçtiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Kolektif Batı, tüm devletlerin ve halkların yazgısını tehlikeye atarak, arkaik dogmalara, süratle yitirdiği hakimiyetine daha umutsuzca tutunuyor. ABD’nin, Rusya ve Çin’in yanı sıra Amerikan diktasına boyun eğmeyen herkesi çevreleme siyaseti, daha keskin ve tezli hale geliyor. Memleketler arası güvenlik ve işbirliği mimarisi parçalanıyor. Rusya ‘doğrudan tehdit’ ve Çin ‘stratejik rakip’ olarak ilan edildi.”

“ÇİN’İN YAPAN ROL OYNAMA İSTEĞİNDEN MEMNUNUZ”

Ukrayna’da meydana gelen olaylarla kontaklı olarak Çin’in istikrarlı çizgisi nedeniyle, olayların art planını ve gerçek nedenlerini anladığı için minnettar olduklarını kaydeden Putin şöyle devam etti:

“Çin’in krizin tahlilinde yapan bir rol oynama istekliliğini memnuniyetle karşılıyoruz. Çinli dostlarımız üzere biz de Birleşmiş Milletler tüzüğüne katı bir formda uyulmasından ve insancıl hukuk da dahil olmak üzere milletlerarası hukuk normlarına hürmet gösterilmesinden yanayız. NATO bloku tarafından kabaca ihlal edilen güvenliğin bölünmezliği unsuruna bağlıyız. Global nükleer güvenliği baltalayabilecek sorumsuz ve basitçe tehlikeli hareketler konusunda derin tasa duyuyoruz. Kaldırılması gereken gayrimeşru tek taraflı yaptırımlar kabul edilemez.”

“BARIŞ SÜRECİNİN GELECEĞİ ÖNEMLİ BİR MÜZAKEREYE BAĞLI”

Rusya’nın Ukrayna krizinin siyasi ve diplomatik tahliline açık olduğunun altını çizen Putin, Nisan 2022’de barış müzakerelerini kendilerinin sonlandırmadığını söyledi. Putin, “Barış sürecinin geleceği, hakim jeopolitik gerçeklerin dikkate alınarak önemli bir müzakereye hazır olunmasına bağlıdır.” açıklamasında bulundu.

NATO’nun Asya-Pasifik bölgesine girmeyi amaçlayarak faaliyetlerine global bir boyut kazandırmaya çalıştığını da lisana getiren Putin, birtakım güçlerin Avrasya alanını “özel kulüpler” ve askeri bloklar zincirine bölmeyi başaramayacağını tabir etti.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.