Petrole Çin darbesi

Çin’deki protestolar yatırımcıların risk alma iştahını baskılar ve güç talebi görünümünü bozarak kırılgan olan global ham petrol piyasasındaki gerilimi artırırken petrol Aralık’tan bu yana en düşük düzeye geriledi.

ABD ham petrolü üç haftalık kayıpların akabinde varil başına 74 dolara düştü. Brent petrol de 81 dolarları gördü. Sert sıfır-Kovid kısıtlamalarına yönelik protestolar, hafta sonu dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’de süratle yayıldı ve emtialarda bir satış dalgasına neden oldu.

Gelişmeler, inançlı liman alımlarıyla doları yükseltti ve hammaddeleri daha az alımlı hale getirdi.

Diğer yandan Avrupa Birliği, Rusya petrolüne fiyat tavanı içeren yaptırımları nihayete kavuşturmak için bugün görüşmelere devam edecek. Müzakereler Polonya ve Baltık ülkelerinin 65 dolarlık fiyat tavanının Moskova idaresi için “fazla cömert” olduğunu belirtmesiyle cuma günü durmuştu. Polonya, kelam konusu fiyat tavanının halihazırda piyasadaki Rus petrolü fiyatına epeyce yakın olduğunu belirtiyor. Nihayete kavuşturulması beklenen yaptırımlar 5 Aralık prestijiyle fiyat tavanı üzerinde satılan Rus petrolünü taşıyan gemilere sigorta yapılmaması kuralını getirecek. AB’nin bu atılımına karşı Kremlin de bir taslak hazırladı. Taslakla birlikte, fiyat tavanı uygulayacak ülkelerle Rus şirketlerinin petrol ticaretine yasak getirilmesi planlanıyor.

Singapur’daki ING Groep Emtia Stratejisi Lideri Warren Patterson, “Petrol piyasasındaki hassaslık olumsuz olmaya devam ediyor ve Çin’de hafta sonu boyunca yaşanan gelişmeler katiyetle yardımcı olmayacak” dedi.

5/5 - (2 oy)

Yorumlar kapalı.