Petrolde zayıf talep sinyalleri

Kuzey Irak petrolünde yaşanan gelişmelerin fiyatlarda yarattığı üst istikametli riskin ABD’den gelen stok datalarıyla dengelenmesiyle petrol fiyatlarında temkinli fiyatlamalar izlendi.

Çarşamba günü sonlu bir düşüş gösteren ABD ham petrolü yeni işlem gününde 73 dolar civarındaki seyrini sürdürdü. Brent petrol ise 78 dolar düzeyinde fiyatlandı.

ABD hükümeti tarafından açıklanan bilgilere göre, geçtiğimiz hafta ham petrol stokları bu yılın en büyük düşüşünü kaydetti.

Petrol, Irak, Kuzey Irak Kürt Bölgesel İdaresi ve Türkiye ortasında yaşanan yasal uyuşmazlığın Ceyhan limanından günlük yaklaşık 400 bin varillik ihracatı durdurmasının akabinde bu haftanın başında yükseliş kaydetmişti.

Petrol piyasasın aktörlerinin kıymetli kısmı Çin’in toparlanmasının bu yılın sonunda bir fiyat rallisini destekleyeceğine yönelik beklenti içinde. Ülkenin iki petrol devinin yorumları da optimist bir görünüm çiziyor. PetroChina ve Cnooc Ltd., toparlanan yerel iktisadın yavaşlayan global büyümenin tesirini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.