Petrolde zayıf dolar yükselişi

Petrol, Çin’in Sıfır-Kovid siyasetini geride bırakma konusunda ilerleme kaydetmesi ve Fed’in faiz artış patikasını sona erdirmeye yakın olabileceği istikametindeki spekülasyonların doları zayıflatmasıyla haftayı yükselişle kapatmaya hazırlanıyor.

ABD ham petrolü gün içi kaybını silmesi sonrası varil başına 70 dolar düzeyine yakın işlem gördü.

ABD ham petrolü bu hafta varil başına 3 dolardan fazla yükselirken dolar ise yüzde 1’den fazla değer kaybetti. Petrolde yaşanan yükseliş bankacılık krizinin alevlenmesiyle birlikte beş günlük periyotta yaşanan değerli düşüşün akabinde geldi.

Ham petrol pandeminin talebin içini boşalttığı 2020’den bu yana en sert ilk çeyrek düşüşünü yaşıyor. Bu düşüşün sebepleri ortasında mümkün bir ABD resesyonu, Batı yaptırımlarına karşın devam eden güçlü Rus petrol tedarikinden kaynaklandığı bedellendiriliyor.

Yine de Fed’in bu hafta faizleri yükseltmesine karşın daha fazla sayıda yatırımcının sıkılaştırma kampanyasının artık sona yaklaştığını düşünmesiyle ABD para ünitesinin zayıflaması dolar üzerinden fiyatlanan emtilara takviye olacağın dair fiyatlamaların artmasına neden oluyor.

ING Groep NV’nin Emtia Strateji Lideri Warren Patterson bahisle ilgili yaptığı açıklamada, “Kısa vadede petrol istikrarı epeyce rahat görünüyor ve bunun nedeni Rusya’daki arzın beklenenden daha uygun durumda olması.

Yine de, global ham petrol piyasasının Çin talebinin artması ve daha yüksek fiyatları desteklemesi nedeniyle ikinci yarıda daralması gerekiyor” dedi.

Ham petrol bu hafta yükselirken, emtialar için boğa piyasası beklentisine sahip Goldman Sachs Group Inc. bu yıl daha geniş bir emtia rallisinin kesimi olarak ham petrolün yeterli bir performans sergileyeceğini tekrarladı.

Kurum petrolün temellerinin sağlam olduğunu ve fizikî talep göstergelerinin hala yükselişte olduğu belirtildi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.