Petrolde yükseliş ivmesi

Bankacılık krizinde alınan tedbirleri takip eden yatırımcılar daha fazla oynaklığa karşı konum alırken petrolde geçen hafta başlayan yükseliş ivmesi yeni haftanın ilk işlem gününde de sürdü.

ABD ham petrolü geçen haftayı yüzde 4’e yakın artışla kapatması sonrası yeni haftanın ilk işlem gününde 70 doların üzerini test etti. Brent petrol de 76 dolar sonuna geldi.

Bankacılık karmaşası resesyon telaşlarını ateşlerken ABD’li yetkililerin şu an için değerlendirilmekte olan birkaç seçenekten biri olan acil durum kredi tesisini genişletmeyi düşündüğü belirtiliyor.

Petrol muhtemel bir ABD resesyonu, Fransa’da yaşanan grevler ve Rusya’da güçlü üretimin görünüm üzerinde baskı oluşturmasıyla 2020’den bu yana en sert ilk çeyrek kaybına hazırlanıyor.

Düşüşün şimdi sona ermemiş olabileceği belirtilirken JPMorgan, Brent petrolün yakın vadede varil başına 60 doların altına düşebileceğini öngördü.

Philip Nova Analisti Priyanka Sachdeva, “Piyasalar makroekonomik aykırı rüzgârları yönetmeye devam ediyor. Şu anda petrol için ‘haber olmaması makûs haber’ dönemindeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımcılar para siyasetine ait ipuçları için bu hafta birkaç Fed yetkililerinden gelecek yorumları ve ABD enflasyonunu gösterge bilgilerini izliyor olacak.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.