Petrolde yeni yaptırım tedirginliği

Petrol, Fed’den gelen şahin sinyallerle birlikte Çin’deki talep görünümünün sıfır-Kovid siyasetinin sona ermesinin akabinde ivme kazandığına ait beklentilerin tesiriyle yeni haftaya artıda girdi.

ABD ham petrolü varil başına 77 dolar hududuna yükseldi. Geçen hafta içinde ABD ham petrolü 75 dolar düzeyine kadar çekilmişti. ABD ham petrolünde geride bırakılan haftada yüzde 4’ü aşan gerileme izlenmişti.

Brent petrol de yeni haftanın ilk işlem gününde 83 doların üzerini test etti.

Petrol piyasalarında yeni haftanın ilk işlem gününde Fed, Çin ve ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırım planları öne çıkan başlıklar oldu.

Fed’in enflasyonla gayret için daha fazla mali sıkılaştırmaya gitme mümkünlüğü ham petrol fiyatlarını sınırlıyor olsa da, Çin’in petrol talebinde toparlanma olduğuna dair işaretler ortaya çıkıyor.

Vanda Insights’tan Vandana Hari, “Ekonomik hassaslık ve finansal piyasalardaki ruh hali muhtemelen piyasayı etkileyen ana aktörler olacak. Çin’in yine açılması, önümüzdeki haftalarda bir noktada bir yükseliş dalgasına yol açabilir” dedi.

Petrol, yatırımcıların global ekonomik yavaşlama konusundaki ısrarlı tasaları ve Çin’in yine açılmasına ait iyimserliği dengelemesiyle 2023’e inişli çıkışlı bir başlangıç yapmıştı. Rus güç kaynakları üzerindeki yaptırımların sonuçları ve global petrol akışlarının tekrar yönlendirilmesi, global pazara diğer bir belirsizlik ögesi eklemişti.

ABD, Ukrayna’nın işgalinden bir yıl sonra kilit kesimleri hedef alarak Rusya’ya yeni ihracat denetimleri ve yeni yaptırımlar uygulamayı planlıyor.

Bloomberg’e konuşan hususa yakın kaynaklara göre, tedbirler ülkenin savunma ve güç bölümlerini, finans kurumlarını ve çok sayıda kişiyi hedef alacak.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.