Petrolde yatay seyir

Petrol, ABD stoklarında düşüş olduğunu gösteren bilgilerin ve arza yönelik risklerin yavaşlama kaygılarına karşılık vermesiyle iki günlük çıkarını korudu.

ABD ham petrolü, düşen likidite ortamında haftanın ilk iki seansında yüzde 2’den fazla yükseldikten sonra varil başına 76 doların üzerinde işlem gördü.

Bloomberg’in haberine göre Amerikan Petrol Enstitüsü, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta 3,1 milyon varil azaldığını bildirdi.

Rusya’nın petrol sevkiyatı, Moskova’nın petrol gelirlerini hedef alan G7 yaptırımlarının ilk haftasında sert düştü ve hükümetler için potansiyel bir alarm kaynağı oldu. Kuzey Amerika’da Energy Corp., Keystone boru büsbütün açılışı bir hafta erteledi.

Önde gelen merkez bankalarının daha fazla sıkılaştırma yapması ABD ve Avrupa Birliği’ni resesyona sürükleme riski taşırken, ham petrol 2019’dan bu yana ilk kez art geriye üç aylık düşüş yolunda ilerliyor.

Petrol yatırımcıları ayrıyeten Çin’in sert virüs kısıtlamalarını gevşetmesinin tesirini ve Suudi Arabistan’ın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin global petrol piyasasını yönetmede proaktif ve önleyici olmaya devam edeceğine dair ikazını takip ediyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.