Petrolde toparlanan Çin takviyesi

Petrol, yatırımcıların ABD bankacılık dalında yaşanan türbülansla birlikte talep görünümünü değerlendirmesiyle üç ayın en düşük kapanış düzeyinden yükseldi.

ABD ham petrol vadelileri son iki seansta yüzde 7 değer kaybettikten sonra varil başına 72 dolara yükseldi. Çin’de ekonomik faaliyet daha fazla güçlenme belirtileri gösterse de toparlanma istikrarsız olmaya devam ediyor.

ABD’nin en büyük bankalarından SVB’nin iflasının bankacılık bölümünde yol açtığı karmaşa sürerken piyasa ABD enflasyonunun artmasının akabinde Fed’den yeni bir faiz artışına dair fiyatlamalarını artırdı.

Philip Nova Analisti Priyanka Sachdeva, “Petrol yatırımcıları, Fed’in siyaset kararında daha fazla netlik sağlanana kadar oynaklığa göre fiyatlama yapmalı. Yaşanan keskin düşüş SVB krizine karşı çok bir reaksiyon üzere görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

İkinci çeyrekte çıkarlar sonlu olabilir

Petrol, Fed’in agresif mali sıkılaştırması ve Çin’in talebin toparlanmasına ait iyimserliğiyle inişli çıkışlı bir yıl geçirdi. OPEC’in yaz öncesi tipik bir yumuşak talep devri olan ikinci çeyrekte hafif bir arz fazlası öngörmesiyle, yakın vadede yükselişlerin sonlu olabileceği manasına geliyor.

Bloomberg’e konuşan üst seviye bir ABD yetkilisi, Rus ham petrolüne uygulanan tavan fiyatın, bu cins satışların dörtte üçünün sistemin dışında gerçekleşmesine karşın işe yaradığını söyledi. Hindistan hududu aşmayacağı kelamı vermesine karşın Urallar ve ESPO üzere şeffaf olmayan kalite alımları, ithalatın bu hududun altında alınıp alınmadığını belirlemenin sıkıntı olacağı bedellendiriliyor.

Mayıs vadeli Brent petrol Salı günü Aralık başından beri en düşük düzeyden kapanması sonrası varil başına yüzde 1,3 artışla 78,49 dolara yükseldi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.