Petrolde SVB dalgalanması

ABD ham petrolü, 2008’den bu yana en büyük banka iflası olan Silicon Valley Bank’in çöküşünün piyasalarda yarattığı tesir sonrası haftaya dalgalı bir başlangıç yaparak varil başına 77 dolar civarında seyrediyor.

ABD’li yetkililer Pazar günü geç saatlerde bankacılık sistemine itimadı güçlendirmeyi amaçlayan açıklamalarda bulunurken Goldman Sachs yaşana kriz nedeniyle Fed’in önümüzdeki hafta faiz artışı çğarısına dair açıklamasını geri çekti. Bu durum emtialar için takviye vazifesi görürken doların gerilemesine neden oldu.

Yatırımcılar, SVB’nin iflasının petrol fiyatlarında düşüş riskine karşı tedbir alınmasına yol açmasıyla aşağı taraflı satım opsiyonları için büyük primler ödemeye başladılar.

Bankacılık bölümünde yaşanan çalkantı, bu yıl ABD’de sıkılaşmacı para siyasetine dair telaşlar ve Çin’in ekonomik toparlanmasına ait optimistlikle sarsılan petrol piyasasında daha fazla oynaklık yaşanmasına neden oldu. Suudi Aramco’nun 2023 sonunda tüketimin günde 102 milyon varillik rekora ulaşacağını öngörmesiyle birçok kişi uzun vadeli görünüm için hala yükseliş beklentisine sahip.

Saxo Capital Markets Pte Piyasa Stratejisti Charu Chanana, “Daha fazla nakdî sıkılaşma kaygısının üzerine finansal bulaşma riskleriyle birleşmesiyle talep zayıflığına ait tasalar yükseldi. ABD’li düzenleyicilerin SVB’den kaynaklanan serpintiyi gidermek için aldığı tedbirler piyasaya bir ölçü soluklanma sağladı” değerlendirmesinde bulundu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Milletlerarası Güç Ajansı’nın bu hafta aylık piyasa raporları yayımlayarak yatırımcılara arz ve talep görünümüne ait anlık bir manzara sunması planlanıyor.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.