Petrolde sıkılaşma baskısı

Petrol, Fed Lideri Jerome Powell’ın Fed’in faiz oranlarını daha evvel kestirim edilenden daha yüksek ve daha süratli artıracağının sinyalini vermesiyle, talebin gerilemesine ait tasaları artırmasının akabinde baskı yaşadı.

ABD ham petrolü salı günü Ocak başından bu yana en büyük bir günlük düşüşünü yaşayarak yüzde 3,6 düşüşle kapattıktan sonra varil başına 77 doların üzerinde işlem gördü.

Düşüşe ek olarak, OPEC Genel Sekreteri Haitham Al-Ghais, Asya “olağanüstü” bir büyüme yaşasa bile Avrupa ve ABD’deki yavaşlayan petrol tüketiminin piyasa için bir telaş oluşturduğunu söyledi. Citigroup ayrıyeten global arzın bol olduğunu ve talebin düşük kaldığını söyledi.

Petrol, Fed’in daha fazla mali sıkılaştırmaya gideceğine ait tasaların, Sıfır-Kovid siyasetinin sona ermesinin akabinde Çin’e yönelik yükseliş görünümüyle dengelenmesi nedeniyle dalgalı bir yıl geçirdi. Fakat, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı bu hafta 2023 için temkinli bir ekonomik büyüme gayesi belirleyerek iyimserliğin bir kısmını azalttı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.