Petrolde OPEC+ ve Çin primi

Petrol fiyatları yeni haftaya OPEC+ ve Çin’den gelen haber akışının tesiriyle primle başladı.

ABD ham petrolü haftanın ilk işlem gününde 81, Brent petrol ise 87 doların üzerini test etti.

OPEC+ olarak bilinen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortakları, petrol piyasalarında artan oynaklık ve belirsizliklere, üretimi sabit bırakarak karşılık verdi.

Pazar günü sanal bir toplantı ile bir ortaya gelen OPEC+ yetkilileri daha evvelki toplantıda üzerinde ulaştıkları üretimi günlük 2 milyon varil azaltma planında değişikliğe gitmediler.

Ekim’deki OPEC+ toplantısında günlük 2 milyon varillik kesinti kararı alınmasının akabinde ABD Lideri Joe Biden, Suudi Arabistan idaresini bu kararla, Rusya’ya Ukrayna’daki savaşında dayanak olmakla suçlamıştı.

OPEC+ pazar günü yaptığı açıklamada, “Söz konusu kararın büsbütün piyasa değerlendirmeleri doğrultusunda alındığı ve geçmişe bakıldığında bunun, piyasa iştirakçileri tarafından global petrol piyasalarını istikrara kavuşturmak için gerekli ve gerçek hareket hali olduğu kabul edilmiştir” dedi.

Bu ortada Avrupa Birliği’nin Rus petrolüne yönelik yaptırımları da bugün prestijiyle yürürlüğe giriyor. G-7 ülkeleri son dakika bir kararla Rus petrolünde varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulanması konusunda uzlaştı. Blok tarafından sağlanan – bilhassa sigorta olmak üzere – hizmetlere erişmek isteyen herkes, bu bedeli yahut daha azını ödemek zorunda kalacak. Tıpkı şey Avrupa tankerleri, bilhassa dev Yunan filosu için de geçerli olacak.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak ülkesinin cevap olarak “petrol üretimini bir ölçü kısabileceği” konusunda uyardı. UBS Group AG’ye göre AB’nin deniz yoluyla gerçekleştirilen bir kısım Rus petrolü ithalatını yasaklayan bu kararı, ülkenin üretimi üzerinde tesirini “aralık ayında ve ölçülü olarak” gösterecek. Petrol piyasalarının yakından izlediği bir diğer gelişme de Çin’in başta Şanghay olmak üzere mecburî Kovid-19 test uygulamalarını gevşetmesi oldu. Petrol fiyatları bu gelişmeler ışığında yeni haftaya yükselişle başlıyor.

RBC Capital Markets analistleri bir notta, fiyat tavanına atıfta bulunarak, “Planın Rus varillerinin Asya piyasalarına problemsiz akışını sağlayıp sağlamadığı yahut değerli bir aksama olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. Rusya’nın petrol ihracatını kesmeye hazır olduğuna dair rastgele bir açık işaret, önümüzdeki günlerde fiyatların yükselmesine neden olabilir” dedi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.