Petrolde OPEC+ ivmesi sürüyor

Petrol piyasasında OPEC+’nın üretim kesintisi kararıyla birlikte stoklardaki düşüş üst istikametli hareketi destekleyen ögeler olarak öne çıktı.

ABD ham petrolü haftanın dördüncü işlem gününde 80 doların altını test etse de haftalık prim yüzde 6 düzeyinde kaldı. Brent petrolde de benzeri ivme izlendi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesi, piyasada istikrarın sağlanabilmesi gayesiyle 5 Ekim 2022’de alınan üretimde “yıl sonuna kadar günlük 2 milyon varil kesinti yapılması” kararına ek olarak, mayıs itibarıyla günlük yaklaşık 1,6 milyon varil istekli kesinti yapılacağını belirtmişti.

Petrol piyasasında OPEC+’nın kararının yanında ABD tarafından gelen stok dataları de prime takviye sağladı. ABD Güç Enformasyon Yönetimi datalarına göre ticari petrol stokları geçen hafta 3,7 milyon varil azaldı. Datalar motorin ve öteki rafineri eserlerinin stoklarında da düşüşe işaret etti.

Vanir Küresel Markets Pte Yönetici Yöneticisi James Whistler OPEC+’nın beklenmedik arz kesintisi kararının, koalisyonun fiyatları 80 dolar üzerinde tutmaya odaklandığını gösterdiğini belirtirken, dünyanın geri kalan kısmında üretimi artırmak için daha fazlasını yapmaya yönelik bir gerçek tehdit görmediklerini söyledi.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.