Petrolde Irak krizi yükselişi sürüyor

Petrol, Irak’ın Türkiye’ye petrol ihracatı konusunda Bölgesel Kürt İdaresi ile yaşadığı uyuşmazlık nedeniyle yaşanan kesinti ve ABD’de yayımlanan sanayi raporunun stoklarda düşüşe işaret etmesiyle yükselişini sürdürdü.

Brent petrol 79 doların üzerinde işlem görürken ABD ham petrol de 74 doların üzerine çıktı. Her iki göstergede de iki haftanın en yüksek düzeyleri görüldü.

Petrol, Çin’in pandemi tedbirlerini gevşetmesi sonrası tekrar canlanan talep ve arz riskleriyle takviye buluyor. Öte yandan hem ABD’de hem de Avrupa’da kurumları tesirine alan bankacılık krizinin akabinde yaşanan belirsizlik piyasa üzerinde tesirini sürdürüyor.

Uzmanlar arz risklerinin petrol fiyatlarını desteklemeyi sürdürdüğüne dikkat çekerken ABD, Irak ve Türkiye’yi günde yaklaşık 400 bin varillik sevkiyatın durmasına yol açan uyuşmazlığı sona erdirerek ihracatı yine başlatma, pazarı sıkılaştırmaya ve fiyatların yükselmesine yardımcı olma davetinde bulundu.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin en büyük petrol üreticilerinden olan Norveçli DNO ASA uyuşmazlığın sürmesi sonrası üretimini düşürdü.

Öte yandan Amerikan Petrol Enstitüsü Salı günü yayımladığı raporda ham petrol stoklarının 6,1 milyon varil düştüğünü bildirirken bu sayı resmi datalarla desteklenirse Kasım’dan beri yaşanan en büyük düşüş olacak.

Bir evvelki rapor ABD stoklarının 2021 Mayıs’tan beri en yüksek düzeyde olduğunu ortaya koymuştu.

Ancak her iki gösterge petrol fiyatının da muhtemel bir ABD resesyonu ve Rus üretiminin gücünü müdafaasıyla bu ayı kayıpla kapatması öngörülüyor.

Buna ek olarak OPEC+ da gelecek hafta yapılacak Ortak Bakanlar İzleme Komitesi’nde üretimde değişikliğe gidileceğine dair rastgele bir işarette bulunmadı.

Yazıyı Oyla

Yorumlar kapalı.